Jak ćwiczyć dykcję? Poznaj PRAKTYCZNE ĆWICZENIA na wyraźną wymowę z korkiem!

Opublikowane przez Patrycja Zagórska w dniu

Szkolenie pitch dla startupow Anna Pronczuk-Omiotek

W dzisiejszym odcinku zdradzę Ci efektywne ćwiczenia na dykcję. Jak pewnie wiesz, dykcja jest bardzo ważnym narzędziem dobrego mówcy. Dlatego zacznij ćwiczyć już dziś! Tradycyjnie, poniżej znajdziesz ten materiał także w wersji tekstowej i video. Miłego słuchania!

Słuchaj w Spotify

O czym usłyszysz w tym odcinku?

Spis treści:

  • Jak ćwiczyć dykcję?
  • Czy ćwiczenia z korkiem są skuteczne?
  • Co jest najważniejsze podczas pracą nad dykcją?

Polecana książka

Głaskologia

Miłosz Brzeziński

„Głaskologia” pomoże Ci zrozumieć, w jaki sposób budować wspaniałe związki, spełniać się zawodowo. Zdradzi Ci wszystkie sekrety postępowania, które doprowadzą Cię do lepszego życia. Uwaga – książka bardzo wciąga!

Wersja video

Jeśli zamiast słuchać wolisz oglądać – sprawdź odcinek na YouTube z napisami 🙂 Miłego oglądania:

Wersja tekstowa podcastu:

Cześć, czy oglądałeś, oglądałaś mój poprzedni odcinek na temat przygotowania do wystąpień publicznych? Oraz na temat tego, co zrobić przed wystąpieniem, żeby się stresować mniej i mówić wyraźniej? Jeżeli nie, to zachęcam Cię do obejrzenia tego odcinka, natomiast dzisiaj będzie kontynuacja. Powiemy sobie więcej na temat dykcji i ćwiczeń dykcji.

To co, zaczynamy?

W poprzednim odcinku mówiłam Ci o tym, co należy zrobić, aby rozluźnić swoje ciało przed prezentacją, oraz jak przygotować swój głos do wystąpienia. Oczywiście jest cała masa innych ćwiczeń, również na temat tego, jak ćwiczyć mowę, jak ćwiczyć głos, są też ćwiczenia przepony, ale o tym zrobię kiedyś zupełnie nowy odcinek. Natomiast dzisiaj chcę Ci powiedzieć o moim magicznym pudełku i o jego zawartości. Będę mówiła na temat ćwiczeń dykcji. Tutaj, w tym pudełku, znajdują się pewne przyrządy i elementy, które pomagają mi trenować przed wystąpieniem oraz pomagają mi przygotowywać się do wystąpień. Jednym z takich narzędzi jest korek od wina

Dlaczego akurat korek od wina? Korek od wina może się przydać do przygotowań przed wystąpieniem dwojako. Jedni na przykład bardzo stresują się przed wystąpieniem, więc mogą na przykład wypić sobie lampkę wina przed prezentacją, chociaż nie jest to metoda, która myślę, że będzie skuteczną w każdym przypadku. U mnie korek od wina sprawdza się w przygotowaniach w taki sposób, że ja z korkiem ćwiczę dykcję. Teraz opowiem Ci, jak wyglądają takie ćwiczenia, a od razu zachęcam Cię, żeby wejść w opis tego odcinka i tam w linku poniżej znajdziesz zestaw ćwiczeń. 

Zestaw 70 ćwiczeń na 7 dni tygodnia, które pomogą Ci być profesjonalnym mówcą. Z tego pliku dowiesz się, w jaki sposób można trenować z korkiem i nie tylko. Dowiesz się, w jaki sposób można trenować swoją dykcję i mowę. Tutaj znajduje się ponad 70 ćwiczeń, które możesz stosować każdego dnia tygodnia. Są to ćwiczenia opisane na poniedziałek, wtorek, środę, czwartek. Ja dzisiaj zaprezentuje Ci kilka z tych ćwiczeń. Przejadę sobie tutaj na ćwiczenia na poniedziałek i w jaki sposób trenujemy? Najpierw czytamy to, co jest tutaj zawarte jako zdanie służące do treningu, a potem to samo zdanie wymawiamy z korkiem.

Czemu to ma służyć? Jeżeli ten korek włożymy między zęby i będziemy z tym korkiem próbowali wymówić pewne zdanie, to oczywiście nasz stały aparat zębowy napotka pewien opór. Będzie nam trudniej mówić z korkiem, ale to ma ogromne znaczenie do przygotowań do wystąpień publicznych. Mianowicie trenując różne wypowiedzi i różne zdania z korkiem, trenujemy nasz aparat gębowy, dzięki temu za każdym razem mówimy wyraźniej, nasza dykcja jest lepsza. Takie ćwiczenia z korkiem są często stosowane przez aktorów. To jest jedna z bardzo popularnych metod na to, żeby trenować swoją dykcję i mowę. 

Także zachęcam Cię do tego, żeby trenować, a dzisiaj przejdziemy sobie przez kilka ćwiczeń, właśnie na przykład, które zaplanowałam na poniedziałek. Czyli zaczynamy czytać zdania z poniedziałku. To są takie łamańce językowe, więc to nie będą jakieś zdania, które na co dzień używamy, ale to ma służyć temu, żebyśmy użyli jak najwięcej słów typu rz, sz, cz, czy jakichś innych trudnych zgłosek, po to, żeby wytrenować naszą mowę. No to lecimy z pierwszym zdaniem „Szedł Mojżesz przez morze jak żniwiarz przez zboże”.

Teraz wariant ćwiczenia z korkiem ma nam pomóc mówić jeszcze wyraźniej. Z korkiem będzie trudniej, ale potem będziemy mówili wyraźniej. Uwaga – “Szedł Mojżesz przez morze jak żniwiarz przez zboże”. Mega dziwnie jest z tym korkiem, ale tak jak mówiłam, to ma nam pomóc w wyraźniejszej dykcji. Drugie zdanie „Trzmiel na szosie w trzcinie siedzi, z trzmiela śmieją się sąsiedzi”. Tu był przecinek, ale zabrakło go w mojej wypowiedzi. W każdym razie teraz to samo z korkiem – “Trzmiel na szosie w trzcinie siedzi, z trzmiela śmieją się sąsiedzi”. I na przykład jeszcze jakieś zdanie zaplanowane w moich ćwiczeniach na poniedziałek. Może to – „Dromader z Durbanu turban pożarł panu”. Tu jakieś tragedie dzieją się w zdaniach z treningu. Lecimy teraz z korkiem – „Dromader z Durbanu turban pożarł panu”. Jak słyszycie pewnie, jest trochę niewyraźnie, jak mówię z tym korkiem, ale te ćwiczenia robimy w domu, robimy regularnie, po to, żeby mowa nasza na scenie była wyraźniejsza. 

Właśnie taki korek i te ćwiczenia z korkiem, jeżeli są stosowane regularnie, pomagają nam ćwiczyć naszą dykcję, trenować naszą dykcję. Ja staram się robić takie ćwiczenia w miarę systematycznie.

Przyznaję się bez bicia, że codziennie to nie jest, natomiast na początku mojej kariery starałam się te ćwiczenia robić codziennie. I Wam też to polecam, żeby takie ćwiczenia z dykcji, zrobić sobie na początku taki turnus, taki tydzień ćwiczeniowy, żeby przez 7 dni w tygodniu ćwiczyć z korkiem przez 5, 10 minut.

To jest myślę, niezwykle ważne, żeby wyrobić w sobie taki nawyk. Potem możecie próbować trochę rzadziej to robić lub próbować to robić przy okazji. Bo w moim przypadku, staram się też trenować mowę, czy tutaj mięśnie twarzy na przykład w samochodzie. Jak jadę na wystąpienie, to po prostu trenuje sobie „A E I O U”, czy „La Le Li Lo Lu”, o którym wspomniałam w poprzednim odcinku. Staram się przyzwyczaić mój głos do tego, że zaraz będę mówiła do pełnej sali. Ale też zachęcam Cię do tego, żeby oprócz treningu w samochodzie, na przykład pobrać właśnie ten PDF, o którym Ci mówiłam, czyli 70 ćwiczeń dykcyjnych z korkiem i nie tylko, na 7 dni tygodnia.

Zachęcam Cię, żeby pobrać ten plik. W opisie znajdziesz link do tego pliku i w tym pliku znajdziesz takie ćwiczenia, które możesz robić systematycznie. Bo ta systematyczność jest tutaj podstawą. 

Daj mi znać proszę w komentarzu, co myślisz o takich ćwiczeniach. Wiem, że zdobycie takiego korka może być dla niektórych łatwiejsze, dla niektórych trudniejsze, ale warto takie korek zdobyć i próbować trenować. Daj mi proszę znać w komentarzu, czy kiedyś próbowałeś/próbowałaś ćwiczyć z korkiem i czy uważasz to za wartościowe ćwiczenie. U mnie się sprawdza. Znam też wiele osób, które ćwiczą swoją dykcję samodzielnie, lub też z trenerem emisji głosu. Na pewno jest to niezwykle ważny element, jeżeli chcesz być dobrym mówcą, jeżeli już występujesz publicznie, a chcesz występować lepiej.

 Dla osób początkujących może to się wydawać w pewien sposób niepotrzebne jeszcze, bo są inne wyzwania z wystąpieniami, takie jak na przykład stres, ale jak pokonać stres dowiesz się z moich innych odcinków na YouTubie. Także pokonaj stres przed wystąpieniami, zacznij występować, a potem w miarę Twojego rozwoju jako mówca, warto jest, na przykład właśnie ćwiczyć z dykcją. 

Dobrze, to tyle na dziś z mojej strony. Jeżeli ten odcinek Ci się podobał, daj łapkę w górę, kliknij w link poniżej, żeby pobrać plik PDF z 70 ćwiczeniami na 7 dni tygodnia. Są tam też opisane trzy metody, w jaki sposób możesz trenować, więc nawet nie oglądając tego wideo, możesz dowiedzieć się, w jaki sposób z tym korkiem ćwiczyć.

Mam nadzieję, że Twoja dykcja się poprawi. Mam nadzieję też, że pomogłam. Dzięki wielkie za dzisiaj i do zobaczenia!

Podaj dalej

Jeśli spodobał Ci się ten podcast – będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz w swoich social mediach korzystając z poniższych ikonek lub po prostu przekazując im link. Będę Ci wdzięczna za pomoc w dotarciu do nowych osób 🙂


2 komentarze

Agnieszka · 15 października 2021 o 12:54

Myślę,że bardzo pr,ydatne.Niestety nie udaje mi się pobrać ćwiczeń.

    annapronczuk · 19 grudnia 2021 o 21:48

    Cześć Agnieszka, właśnie zauważyłam Twój komentarz i wysłałam Ci ebook na email. Daj proszę znać, czy się przydał? 🙂 Pozdrawiam, Anna Prończuk-Omiotek

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *