Syndrom oszusta – czym jest jak sobie z nim radzić?

Opublikowane przez annapronczuk w dniu

Syndrom Oszusta Anna Pronczuk-Omiotek

IMPOSTOR – to z języka angielskiego „oszust”. „THE IMPOSTOR SYNDROME”, czyli po polsku syndrom oszusta, to brak wiary we własne osiągnięcia, nawet pomimo twardych, zewnętrznych dowodów własnej kompetencji i sukcesów. Nie wiem jak Ty, ale ja to przerobiłam u siebie.

„Co Ty robisz na tej scenie? Przecież nie masz jeszcze 100% wiedzy w tym temacie!”

„Jestem niewystarczająco dobra”.

„Jesteś oszustem!”.

Znasz to?

Zdarza Ci się słyszeć takie myśli w głowie?

To jest właśnie impostor syndrome. To uczucie, które towarzyszyło mi przez wiele lat, nawet gdy miałam za sobą 3000 godzin na scenie. Teraz, gdy mam już za sobą 11 lat doświadczenia jako mówca, ponad 7000 godzin na scenie i jeszcze więcej godzin pracy nad sobą to nadal zdarza mi się słyszeć w głowie myśli „Jesteś niewystarczająco dobra”. Na szczęście juz coraz rzadziej.

Świetnym lekarstwem na to jest rozmowa z innymi ludźmi. Zapytaj 2-3 osoby „Co według Ciebie robie dobrze?” albo „Na czym według Ciebie znam się najlepiej?”. Możesz zapytać znajomych, ale jeszcze lepiej jeżeli zapytasz swoich klientów lub potencjalnych klientów. Zdziwisz się, jakich zaskakujących rzeczy dowiesz się o samym sobie słuchając tych wypowiedzi. Ja byłam w szoku, że ludzie chwalili mnie za rzeczy, które wydawały mi się oczywiste np. za to, że jestem „naturalna”, „pomocna” i „pro-ludzka”. Myślałam, że każdy tak ma i nie jest to jakiś specjalny wyróżnik 🙂

O syndromie oszusta i radzeniu sobie z nim pisała też Brené Brown w swojej książce „Dary niedoskonałości”: https://www.ceneo.pl/18142675#crid=376732&pid=21989 Przeczytanie tej książki w 2019 pomogło mi zakończyć pewien projekt oraz pomogło mi poradzić sobie ze stanami depresyjnymi, w które ten projekt mnie wpędził. A wystarczyło to zakończyć i pomysleć o sobie „Już nie potrzebuję tego projektu i takich negatywnych osób w moim otoczeniu”. Z perspektywy czasu łatwo to powiedzieć, trudniej zrobić 🙂

Na temat syndromu oszusta i wystąpień publicznych rozmawiałam w wywiadzie z Maćkiem Budzichem – guru marketingu znany pod pseudonimem @Mediafun (www.mediafun.pl/). Ta szalenie ciekawa rozmowa znajduje się na moim kanale na YouTube. Polecam obejrzeć:

Czy Ty też masz syndrom oszusta?


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *