W tym materiale dowiesz się czym jest syndrom oszusta, jak go rozpoznać oraz jak sobie z nim radzić.
TEST: Czy zdarzyło Ci się tak pomyśleć?
- Jestem niewystarczająco dobra/dobry
- Inni są lepsi ode mnie
- Nie jestem utalentowany/a
- Nie czuję się ekspertem, w tym co robię
- Boję się, że ktoś udowodni moją niewiedzę i powie wszystkim, że się nie się nie znam!
- Jestem oszustem
- Szef wkrótce się dowie, że wcale nie znam się tak dobrze na robocie i mnie zwolni…
- Co ja tu robię? Przecież nie mam jeszcze 100% wiedzy w tym temacie!
Jeżeli na co najmniej 5 odpowiedzi zaznaczył_ś „TAK” to najprawdopodobniej masz syndrom oszusta.
Czym jest syndrom oszusta?
IMPOSTOR – to z języka angielskiego „oszust”. „THE IMPOSTOR SYNDROME” (czyli po polsku syndrom oszusta) to brak wiary we własne osiągnięcia, nawet pomimo twardych, zewnętrznych dowodów własnej kompetencji i sukcesów. Możesz tłumaczyć sobie, że jesteś za bardzo leniwy, brakuje Ci talentu lub też „inni są lepsi„. Co ciekawe, badania pokazują, że na syndrom oszusta cierpią częściej kobiety niż mężczyźni…
Mój przykład
Nie wiem jak Ty, ale ja to przerobiłam u siebie.
To uczucie towarzyszyło mi przez wiele lat, nawet gdy miałam za sobą 3000 godzin na scenie. Teraz, gdy mam już za sobą ponad 11 lat doświadczenia jako mówca, ponad 7000 godzin na scenie i jeszcze więcej godzin pracy nad sobą to nadal zdarza mi się słyszeć w głowie myśli „Jestem niewystarczająco dobra”. Na szczęście zdarza się to już coraz rzadziej.
Ćwiczenie na syndrom oszusta
Świetnym lekarstwem na syndrom oszusta jest rozmowa z innymi ludźmi i zbieranie feedbacku. Możesz wykonać następujące ćwiczenie:
Zapytaj 2-3 osoby „Co według Ciebie robie dobrze?” albo „Na czym według Ciebie znam się najlepiej?”. Możesz zapytać znajomych, ale jeszcze lepiej jeżeli zapytasz swoich współpracowników lub klientów. Zapisz to w notatniku.
Zdziwisz się, jakich zaskakujących rzeczy dowiesz się o sobie samym! 🙂 Ja byłam w szoku, że ludzie chwalili mnie za rzeczy, które wydawały mi się takie „zwykłe” i że „tak trzeba robić”. Na przykłąd, klienci chwalili mnie za to, że jestem „profesjonalna”, „pomocna”, „naturalna i szczera”, „pro-ludzka”. Myślałam, że każdy tak ma 🙂 Ale okazuje się, że ludzie to doceniają. Dodatkowo, gdy zebrałam feedback od klientów okazało się, że chwalą mnie za to, że:
- Jestem profesjonalna
- Wysoko stawiam poprzeczkę
- Dbam o wysoką jakość i detale
Dla mnie, powyższe rzeczy są standardem i wyznacznikiem w biznesie. Nie uważałam jakiś specjalny wyróżnik 🙂
Polecana książka
O syndromie oszusta i radzeniu sobie z nim pisała Brené Brown w swojej książce „Dary niedoskonałości.” Przeczytanie tej książki w 2019 pomogło mi zakończyć pewien projekt oraz poradzić sobie ze stanami depresyjnymi, w które ten projekt mnie wpędził. A wystarczyło to zakończyć i pomysleć o sobie „Już nie potrzebuję tego projektu i tych negatywnych osób w moim otoczeniu”. Z perspektywy czasu łatwo to powiedzieć, trudniej zrobić 🙂
Polecane wideo
Na temat syndromu oszusta i wystąpień publicznych rozmawiałam w wywiadzie z Maćkiem Budzichem – guru marketingu znanym pod pseudonimem @Mediafun (www.mediafun.pl/). Ta szalenie ciekawa rozmowa znajduje się na moim kanale na YouTube. Polecam:
Kolejy polecany materiał wideo to seria odcinków na YouTube, w której omawiam syndrom oszusta i metody radzenia sobie z nim. Pierwszy odcinek obejrzysz tutaj:
Czy Ty masz syndrom oszusta?
Daj znać w komentarzu. A jeżeli chcesz otrzymać informację, gdy ruszy kurs online o radzeniu sobie z tremą i z syndromem oszusta, to zapisz się na mój newsletter.
- Jak poradzić sobie z porażką w biznesie? 6 lekcji z życia - 29 kwietnia 2024
- Ice Breaker – czyli jak angażować uczestników Twoich warsztatów? - 10 marca 2024
- Webinar – jak go promować? - 9 marca 2024