Badanie Digital 2019: Poland wskazało, że najczęściej sięgamy po telefon, aby skorzystać z Internetu lub obejrzeć nagrania video (80% użytkowników ogląda nagrania właśnie na urządzeniach mobilnych). Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców zastanawia się nad stworzeniem nowej strategii wideo marketingowej, w której to wykorzystuje się tzw. video pionowe.
Tylko czy tańczące influencerki, słodkie kotki i prześmiewcze nagrania to dobry sposób na generowanie leadów? Czy krótkie filmy to jedynie chwilowy trend, czy przestrzeń do budowania swojej marki osobistej, do sprzedawania usług i docierania do nowych Klientów? Postanowiłam odpowiedzieć na te pytania w swoim nowym wpisie blogowym, skupiając się na trzech, najpopularniejszych formatach – Tik-Toku, Reelsach i Stories’ach.🙂
Słów parę o videomarketingu
Video marketing to szeroko pojmowane działania reklamowe, które mają na celu tworzyć i dystrybuować materiały video, związane z daną marką. Pod tym pojęciem kryje się więc szereg działań – skupionych na zarówno tworzeniu, jak i publikowaniu oraz zarządzaniu tą formą contentu. Najczęściej spotkasz je:
- na profilu Facebook danej marki (najpopularniejsze medium społecznościowe, z którego korzysta 88% Polaków [1]),
- na Instagramie (59,6% użytkowników)
- na TikToku (korzysta z niej 34,1% Polaków w wieku 16-64 lata)
Celem video marketingu jest dotarcie do jak największego grona odbiorców, z wykorzystaniem dodatkowych funkcji i kreatywnych pomysłów, które wspierają kreowanie identyfikacji wizualnej. Filmy mają więc nie tylko sprzedawać czy przedstawiać dany produkt, ale także budować więź z odbiorcami, którzy w ten sposób łatwiej utożsamiają się z daną marką i co ważne – ufają jej.
Jak video marketing wygląda w liczbach?❓
- 🔴 86% przedsiębiorców potwierdza, że stworzone przez nich video ma pozytywny wpływ na pozyskiwanie leadów [2],
- 🔴 96% użytkowników social mediów przyznało, że ogląda video, aby dowiedzieć się więcej o oferowanej usłudze lub produkcie[2],
- 🔴 88% ankietowanych potwierdziło, że regularnie prowadzone działania video marketingu bezpośrednio pomagają zwiększać sprzedaż [2],
- 🔴 92% respondentów potwierdza, że video jest niezwykle ważnym elementem w całej, marketingowej strategii[2].
Video pionowe, czyli mobilny video marketing
Dane od ImpactPlus wskazują, że 94% użytkowników trzyma swój telefon w pionie. Co ciekawe – zaledwie 13% z nich jest w stanie odwrócić smartfona, aby zobaczyć video, nagrane w innym formacie. Potwierdzają to dane od Yans Media, które mówią, że nawet 90% filmów pionowych ma wyższy współczynnik odtworzeń, niż filmy poziome. Agencja Wibbitz sygnalizuje nawet, że pionowe filmy docierają do 13,8% większej liczby odbiorców niż kwadratowe filmy i – co zaskakujące – cieszą się ponad 90% większą oglądalnością niż posty z osadzonym obrazem.
Co ważne – video pionowe wyróżnia się stosunkowo niskimi kosztami dystrybucyjnymi oraz przestrzenią do prowadzenia kreatywnych działań (z wykorzystaniem m.in. gotowych funkcji – filtrów czy nakładek).
Pionowe nagrania znajdziesz aktualnie m.in. na trzech, najpopularniejszych platformach – tj:
- 🔵 Facebook – w formie Relacji o wymiarach 1080 x 1920 px,
- 🔵 Instagram – w formie Insta Stories/Reelsów o wymiarach 9:16, 16:9 i 4:5. Zdecydowanie najlepiej jest używać do „Storiesów” plików o wymiarze 1080 x 1920 px, a do IGTV 1920 x 1080 px.
- 🔵 Tik-Tok – w proporcji 9:16, 1:1 lub 16:9. Rozdzielczość filmu: ≥540*960 pikseli, ≥640*640 pikseli lub ≥960*540 pikseli.
Video pionowe na Tik-Tok
Tik-Tok jest jedną z najprężniej działających i rozwijających się platform social mediowych. Szacuje się, że już teraz korzysta z niego ponad 1 bilion(!) użytkowników na świecie. Umieszczone tam filmy wyświetlane są nawet 1 mld razy dziennie, przez co wartość platformy (dane na rok 2022) wyceniono na 75 mld dolarów [3]. To również tam użytkownicy wykazują się największym poziomem zaangażowania (5,96%).
Dla wielu przedsiębiorców to właśnie Tik-Tok jest ogromną szansą na budowanie rozpoznawalności marki. W końcu pokolenie Z, które jest głównym użytkownikiem platformy, lada chwila, wkroczy na rynek i stanie się głównym konsumentem i klientem wielu produktów i usług.
⭕Najpopularniejsze konta na Tik-Toku w 2022 roku:
- Charli D’Amelio – ponad 139 milionów obserwujących
- Khaby Lame – ponad 136 milionów obserwujących
- Bella Poarch – ponad 89 milionów obserwujących
⭕Najpopularniejsze video w 2021 roku:
Film nakręcony dronem, w którym to mężczyzna tańczy do „Stay” autorstwa The Kid LAROI i Justina Biebera. Wideo zgromadziło ponad 40 milionów polubień. Do obejrzenia: tutaj.
W Polsce jednym z najpopularniejszych video (ponad 50 milionów odsłon i 4 miliony polubień) było nagranie„ZUSJE” – obejrzysz je tutaj.
Video pionowe Reels i Insta Stories
Ta 12-letnia platforma przez długi czas była liderem w publikowaniu krótkich nagrań wideo. Pierwotnie bazowała na 15-sekundowych Insta Stories, jednak w 2020 roku powiększyła się o opcję tworzenia tzw. Reelsów, funkcjonujących obecnie w 50-ciu krajach na całym świecie.
Według statystyk – Instagram jest 7-mą najchętniej odwiedzaną witryną na świecie[4] i 4-tą najpopularniejszą platformą social mediową (w Polsce nadal utrzymuje się na podium). Co ważne – w 2021 roku – ustąpił pierwszego miejsca Tik-Tokowi, który otrzymał miano najchętniej pobieranej aplikacji na świecie [4].
⭕Insta Stories vs. Reels
- Zasięgi – Storiesy docieraja tylko do osób, które CIę “obserwują” na instagramie, natomiast dzieki Reelsom możesz dotrzeć do nowych kont.
- Długość – Reelsy trwają do 90 sekund, a Insta Stories bazuje na udostępnieniu kilku, 15 sekundowych klipów. Tutaj wartościowa wskazówka na ten temat.
- Format – Reels to wyłącznie nagrania video, a „Storisy” bazują również na np. zdjęciach i udostępnianych postach,
- Podpis – na Reelsach możesz nadać pełen podpis nagrania, na Stories – nie,
- Trwałość – Reelsy nie znikają po 24 godzinach, tak jak ma to miejsce w przypadku Insta Stories,
Zarówno pierwszą, jak i drugą formę można dowolnie komentować – np. poprzez wiadomości, które pozytywnie wpływają na zaangażowanie użytkowników i zachęcają ich do aktywności. Oba formaty mają także opcję edycji, dzięki czemu każde nagranie można dowolnie modyfikować i uzupełniać o np. napisy.
⭕Najpopularniejszy Reels 2021 roku:
Jednym z najpopularniejszych Reelsów w 2021 roku było nagranie na profilu @khaby00. Film osiągnął już ponad 8.5 miliona polubień na całym świecie i znajduje się: tutaj.
Jaki format wybrać, aby generować leady?
Na początku wpisu, nieco przewrotnie, podważyłam słuszność video pionowego, posługując się przykładem zabawnych trendów (np. #tiktokdancetrends).🙂
Oczywiście jest to duże uproszczenie, bo za tańcami i kotami, kryje się szereg możliwości – również w pozyskiwaniu leadów.
Kluczem do sukcesu jest nie tylko poznanie grup odbiorczych, które najchętniej przebywają na danym medium, ale także stworzenie angażującego contentu, który stanie się „viralem” lub który w kreatywny sposób przedstawi daną usługę lub funkcjonalność. Nie jest więc prawdą, że na Tik-Toku czy Instagramie znajdziesz wyłącznie infantylny content dla młodych odbiorców. Wiele marek – dużych i mniejszych – korzysta z takiej formy dotarcia. Oto przykłady:
- Nagrania od Macdonald’s – https://www.tiktok.com/@mcdonalds
- Nagrania od Madonny – https://www.tiktok.com/@madonna
- Nagrania oficjalnego konta polskiej siatkówki – https://www.tiktok.com/@polskasiatkowka_official
Kiedy video marketing Tik-Tok?
Badanie OpenMobi z 2021 roku wskazało, że użytkownicy Tik-Toka to w 80% kobiety w wieku od 18 do 24 lat. Raport „Użytkownicy TikToka w Polsce” potwierdził, że najczęściej oglądanym contentem na tej platformie są m.in. video lubianych tiktokerów (62,4%), czy challange (47,6%). Pokolenie Z – a więc pokolenie urodzone po 1995 roku – ceni sobie kreatywne, proste i szybkie przekazy. Chętnie też angażuje się w akcje społeczne[8] – dlatego też Tik-Tok ma najwyższe wskaźniki zaangażowania użytkowników, w porównaniu z wszystkimi innymi, dostępnymi mediami.
Platforma ta doskonale sprawdzi się do np. przedstawiania produktów DIY, propagowania akcji prospołecznych czy do działań marketingowych, nastawionych na budowanie marki własnej. Wbrew panującym mitom – jest to miejsce, które może wspierać działania sprzedażowe. Sam Tik-Tok wskazuje nawet, że za jego pośrednictwem 48% użytkowników chociaż raz kupiło produkt, który wcześniej zobaczyli w aplikacji. Duży udział w tym mają wyświetlane reklamy, które ogląda nawet 63% użytkowników [5].
Na Tik-Toku działają również firmy, które kierują nagrania do klienta B2B. Mowa tu o np.:
- Adobe – https://www.tiktok.com/@adobe?lang=en – nie tak dawno uruchomiło akcję, która łączy twórców z małymi firmami, przyznając finalistom 10 000 USD.
- Grammarly – https://www.tiktok.com/@grammarlyofficial?lang=en.
Kiedy Instagram?
Ponad 70% użytkowników Instagrama ma mniej niż 35 lat[1]. Oznacza to, że grupą odbiorczą są zarówno milanialsi, jak i wspomniane już przeze mnie pokolenie Z. Co ważne – ci pierwsi chętnie angażują się w tworzone treści, są skłonni do tworzenia długich komentarzy, chętnie uczestniczą w akcjach pro-środowiskowych[8].
Sama platforma jest więc doskonałą przestrzenią do generowania leadów – przychody z reklam na Instagramie w 2021 roku, oszacowano na około 26 miliardów dolarów [6]. Co istotne – medium to jest kluczowym narzędziem komunikacji – m.in. dzięki konkurencyjnym wskaźnikom dotarcia organicznego (wskaźnik ten jest nawet 4-krotnie wyższy niż w przypadku postów na FB[6]). Dzięki niemu możesz przedstawiać swoją markę, budować świadomość TOM (top of mind) w głowach klientów i rozszerzać zasięgi.
O ile pierwotnie platforma stworzona była głównie dla fotografów, artystów i architektów, o tyle dziś można ją zaadaptować do niemalże każdej branży.
Dane 2022 vs. 2016
Działania w obrębie video marketingu – ze szczególnym wskazaniem na nagrania pionowe – wpisują się we współczesne trendy. Aby pokazać tą rosnąca popularność, postanowiłam zestawić ze sobą dane i trendy zarówno z 2016, jak i 2022 roku. Zaskakujące jest, jak dużo zmieniło się w ciągu ostatnich 6 lat – w mojej głowie nasuwa się odrazu pytanie – jak te liczby prezentować się będą w 2028 roku?💪🔥
🔵2016 rok: Na rynku pojawia się Tik-Tok. Do tej pory najpopularniejszymi video pionowymi były 15-sekundowe filmy Insta Stories.
61% firm przyznało, że zaczęło używać video, jako narzędzia marketingowego[7]. Jednocześnie 66% z nich przyznało, że przez ostatnie 12 miesięcy nie używało video na swoich profilach społecznościowych. Kolejne 62% przedsiębiorców zaczyna zauważać, że video przekłada się na ruch organiczny [7].
🔵2022 rok: Tik-Tok zajmuje pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych aplikacji mobilnych. Od kilku lat funkcjonują Reelsy, a video pionowe opublikować można na wielu profilach social media.
86% przedsiębiorców regularnie używa video, traktując je jako nieodzowną część działań marketingowych[2]. Najczęściej wykorzystywanym formatem stają się „live’y” (42%), filmy animowane/gify (33%), klasyczne filmiki „z ręki” (15%)[2]. Ogromny wpływ na działania marketingowe miała pandemia – aż ¾ ankieterów przyznaje, że to przez pandemię zaczęli oglądać i tworzyć nagrania na social mediach [2].
Narzędzia i aplikacje do tworzenia video pionowego
W ramach zachęcenia, ale także udowodnienia, że twórczość tego typu nie musi wiązać się z kosztownymi i czasochłonnymi procesami, przygotowałam listę najbardziej intuicyjnych, ale także użytecznych narzędzi i aplikacji, dzięki którym stworzysz swoje pierwsze nagrania. 💪🔥
- Canva – w której nie tylko przytniesz video, ale także nałożysz filtr, stworzysz przejścia, nałożysz ruchome elementy,
- FilmicPro – aplikacja umożliwiająca dostosowywanie klatek na sekundę, regulację ostrości, stabilizacji i audio,
- Videoleap Editor by Lightricks – aplikacja umożliwiająca łączenie kilku clipów w jedno – również w trybie ramki podwójnej ekspozycji,
- VideoGrade – aplikacja, dzięki której nałożysz wysokiej jakości filtry, zupełnie zmieniające jakość czy wygląd nagrania.
- VN Video Editor – kompleksowe narzędzie z możliwością dodawania filtrów i muzyki oraz wykorzystywania szablonów do tworzenia m.in. miniatury.
✅ Jeśli temat video marketingu wydał Ci się interesujący – chętnie opowiem o tym więcej. Już niedługo będę miała przyjemność prowadzić szkolenie w tym zakresie – zapraszam Cię na nie już teraz! Więcej informacji znajdziesz tutaj: LINK
Bibliografia:
[1] Raport Digital 2022 Poland (February 2022) v01 from DataReportal
[2] Raport: State of Marketing 2022. (2021).
[3] Raport Passport-photo. (2022) Tik-Tok. Kompletna lista ponad 100+ najciekawszych statystyk.
[4] Hootsuite. (2021) The Global State of Digital
[5] Hootsuite (2022) TikTok’s audience Hits 1.02 bilion. Raport Digital 2022.
[6] Matt Ahlgren (2022) 40+ statystyk i faktów o Instagramie
[7] Video Marketing Statistics (2016). Survey: The State of Video Marketing 2016
[8] Infuture Hatalska Foresight Institute. (2019). Gen Z. Jak zrozumieć dziś pokolenie jutra?
- Jak poradzić sobie z porażką w biznesie? 6 lekcji z życia - 29 kwietnia 2024
- Ice Breaker – czyli jak angażować uczestników Twoich warsztatów? - 10 marca 2024
- Webinar – jak go promować? - 9 marca 2024