Jak zrobić dobrą prezentację po angielsku?

Opublikowane przez Patrycja Zagórska w dniu

dobra prezentacje po angielsku

Dziś temat, który z pewnością Cię zaciekawi. Twórcy internetowi, wszystkie osoby, które prowadzą swoje biznesy, nierzadko mają ochotę spróbować rozszerzyć odrobinę swoją działalność poza Polskę. Dotrzeć do szerszej publiczności. 

Do tego z pewnością przyda się jedna, ważna umiejętność. Właśnie – mowa tutaj o tym, żebyśmy potrafili płynnie komunikować się po angielsku. Jeśli to mamy opanowane, musimy nauczyć się również prezentować w języku, który nie jest naszym ojczystym. A to nie jest wcale takie oczywiste! O tym właśnie będzie dzisiejszy tekst. 

Co należy zrobić, aby stworzyć dobrą prezentację po angielsku? Zapraszam do lektury! 

Po pierwsze: czas się oswoić! 

Wielu z nas zwyczajnie boi się języków obcych. Zupełnie niepotrzebnie! Oczywiście, rozumiem jakiego stresu może nam narobić bariera językowa. Warto ją jednak jak najszybciej pokonać. W jaki sposób? Oswoić się z językiem! 

Na początku spróbuj mówić do siebie w obcym języku. Rzecz jasna, staraj się dbać o poprawność gramatyczną, jednak nie miej do siebie pretensji, kiedy się nie uda. Wszystko jest kwestią wprawy! Tak więc warto też tłumaczyć swoje prezentacje i ćwiczyć je w języku obcym. Jeśli to wydaje się zbyt wiele, to na początek warto również próbować powtarzać po bohaterach ulubionego serialu, głośno myśleć po angielsku. Wydaje się to bardzo trywialne, ale działa! 🙂 

Nic oczywiście nie da takich efektów, jak konfrontacja z kimś, kto mówi po angielsku! Najlepiej oczywiście spróbować z native speakerem, ale z pewnością swobodniej będziesz czuć się przy kimś, dla kogo angielski również nie jest językiem ojczystym. Jednak gdy przejdziemy już ten etap, pora pójść kawałek dalej! 🙂 I pamiętaj: tu wręcz nie wolno się bać

Polecana książka

e_0zsa

Życiologia

Miłosz Brzeziński

Miłosz Brzeziński przedstawia swoją koncepcję Trzech Ogrodów. Jeśli chcesz lepiej zarządzać sobą w czasie i poprawić jakość swojego życia, z pewnością musisz sięgnąć po tę pozycję!

Po drugie: tłumaczymy i powtarzamy! 

Mimo wszystko warto przygotować prezentację na początku po polsku. Rzecz jasna, jeśli czujesz się na tyle swobodnie z tematem i językiem, nie ma co tracić czasu i należy od razu działać! Jeśli jednak nie masz jeszcze takiej biegłości, warto przygotować prezentację po polsku, przetłumaczyć (z pomocą doświadczonego tłumacza!) i nauczyć się angielskiej wersji. 

Pisząc “nauczyć” nie mam wcale na myśli “wykuć na pamięć”! Przećwicz prezentację, oswój się z nią, ale wcale nie należy recytować przygotowanej wcześniej treści. 

Wiem, że to może wydawać się trudne, ale warto mimo wszystko dodać coś od siebie. Rzecz jasna – prezentacje w ojczystym języku są dużo prostsze, ponieważ mamy więcej swobody, jednak przecież wszystko się da! Potraktuj to jako wyzwanie. Należy się porządnie, merytorycznie przygotować, zrobić więcej prób generalnych niż w przypadku prezentacji po polsku, przygotować konspekt, slajdy – to będzie dla nas ogromna pomoc – i do dzieła! 

Po trzecie: nie bój się błędów!

Wielu z nas boi się rozmawiać po angielsku (a co dopiero prezentować!) w obawie, że popełnią błąd. Uwaga – na pewno popełnią. Ty popełnisz, ja popełnię. Co więcej – rodowity Brytyjczyk czy Amerykanin również je popełni. Zastanów się – czy jesteś pewien, że wszystkie, polskie słowa dobrze odmieniasz? Czy aby na pewno wszystkich słów używasz zgodnie z przeznaczeniem? Może robisz inne błędy, ale nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Tak samo jest w przypadku samych native speakerów! Możesz się zdziwić, jak wiele błędów na co dzień popełniają Anglicy i Amerykanie. Z tego względu właśnie nie zwrócą uwagi na Twoje! A jeśli zwrócą, to raczej z intencją pomocy, a jeśli złośliwie, świadczyć będzie to o braku manier. A takimi ludźmi zwyczajnie nie warto się przejmować 😉 

Przerażające jest to, jak wiele osób, doskonale zna angielski, a boją się komunikować w tym języku przez to, że są sparaliżowani myślą, że popełnią błąd. To jest naprawdę niepotrzebne i dodatkowo – jeśli nie mówimy, wcale nie polepszymy naszych językowych umiejętności. 

Naprawdę nie ma co bać się błędów. Na pewno się zdarzą – i to nie jeden, nie dwa, a szereg – i nie ma w tym absolutnie niczego złego. Najlepsze, co możesz zrobić w tej sytuacji, to po prostu się na tych błędach uczyć. Najważniejsze to sobie uświadomić, że absolutnie każdy je popełnia. Bez wyjątku! 🙂 Szkoda więc, aby strach przed błędami powstrzymywał nas przed prezentowaniem po angielsku! 

Po czwarte: uważaj na kalki językowe.

Z tego względu właśnie warto poprosić o pomoc doświadczonego tłumacza przysięgłego czy native speakera. Potrzebujesz kogoś, kto sprawdzi Ci błędy – które najpewniej, jak już ustalone, i tak popełnimy (i ja, i Ty!) – i zobaczy, czy nasza treść jest czytelna dla niepolskojęzycznego słuchacza. 

Czym są kalki językowe? To dokładne, dosłowne tłumaczenia, które w języku, na który zostały przełożone nie brzmią do końca dobrze. Czy dobrze to wyjaśniłam? 🙂 

Przykładem kalki językowej będzie na przykład “Zrobić dzień”, “Mieć obiad”, “To tu nie należy”. Z pewnością każdy z nas ma kilka, których na co dzień używa, nawet nie zdaje sobie tego sprawy. Podczas gdy w niektórych branżach kalki z angielskiego na polski są dopuszczalne, tak w drugą stronę raczej się tego wystrzegajmy. Pamiętaj – to język polski trochę zaczerpnął z angielskiego (słówka jak tenis, komputer, dżinsy, weekend), dodatkowo jesteśmy otoczeni angielskimi, amerykańskimi filmami, reklamami, kalki nie będą nas więc tak mocno razić. W Wielkiej Brytanii czy Ameryce nikt nie słucha polskiego radia, nie ogląda polskich reklam – kalka językowa z polskiego na angielski więc raczej wprowadzi w konsternację! 🙂 Chcąc stworzyć prezentację po angielsku należy się ich wystrzegać. 

Po piąte: nie zapominaj o pomocy! 

Istnieje wiele opinii na temat tego, czy właściwie prezentacja multimedialna jest potrzebna podczas wystąpień publicznych. Ze swojej strony jednak radziłabym jej nie pomijać w wypadku wystąpienia po angielsku. Z pewnością bardzo Ci pomoże! Tak samo konspekt, który dla mnie jest absolutną podstawą. 

W razie, gdyby zdarzyło Ci się o czymś zapomnieć, prezentacja i konspekt naprowadzą Cię z powrotem do odpowiedniego miejsca. Pomogą zebrać myśli, trochę je uporządkować. Z pewnością docenisz to na scenie! 

I jeszcze raz powtórzę – jeśli popełnisz błędy, naprawdę nic się nie stało. Nie wybijaj się z rytmu, po prostu nie zwracaj uwagi na błąd. Publiczność z pewnością też niczego nie zauważy! 🙂 

dobra prezentacje po angielsku

Po szóste: stale poprawiaj swoje umiejętności językowe. 

Jeśli chcesz stworzyć dobrą prezentację po angielsku, warto cały czas dbać o poziom języka. Oczywiście: możesz oglądać filmy, seriale, słuchać muzyki i podcastów, spotykać się z innymi osobami, dla których język angielski nie jest pierwszym. Warto jednak rozważyć lekcje angielskiego! 

Przyznaj – od czasów angielskiego w szkole czy na studiach już trochę czasu minęło, dlatego właśnie warto się sprawdzić i udoskonalić. Szkoła językowa to z pewnością doskonały wybór – kursy można dopasować do swoich potrzeb, można wybrać zajęcia z native speakerem. Kurs to dodatkowa motywacja do nauki! 

Jeśli potrzebujesz pomocy, aby wykonać dobrą prezentację po angielsku, stałe poszerzanie wiedzy, regularne komunikowanie się w tym języku będzie naprawdę nieocenione! 

Dlaczego o tym mówię?

Jakiś czas temu podjęłam współpracę z fantastyczną platformą Tutlo. Z ich pomocą możesz uczyć się języka angielskiego dosłownie o każdej porze! Nie musisz się więc martwić, że wypełniony grafik nie pozwoli Ci poświęcić chociaż godziny tygodniowo na naukę. 

Wraz z Tutlo będę organizować serię webinarów, które z pewnością pomogą Ci jeszcze lepiej przyswajać wiedzę. Stay tuned! Póki co udało nam się zrealizować webinar odnośnie rozmów kwalifikacyjnych po angielsku w branży IT! Jestem z niego bardzo dumna. 🙂 

Podsumowując: dobra prezentacja po angielsku to nic trudnego – dużo więcej trudności mamy z tym, aby przestać się bać! Dlatego właśnie warto ćwiczyć i stale się uczyć. Jak wiadomo – język jest żywy, cały czas znajdzie się coś nowego do poznania! 

Mam nadzieję, że choć odrobinę Ci pomogłam! W razie jakichkolwiek pytań – nie tylko jak zrobić dobrą prezentację po angielsku – zachęcam Cię do kontaktu. 

Zachęcam Cię również do zapoznania się z resztą moich wpisów, a także z kanałem na YouTube i podcastem. Znajdziesz tam wiele przydatnych treści związanych z wystąpieniami publicznymi i prowadzeniem biznesu. Rozmawiam z wielu ciekawymi gośćmi i sama dzielę się swoim doświadczeniem. Mam nadzieję, że do zobaczenia i usłyszenia! 

Polecane video

Jeśli ten temat Cię interesuje – sprawdź odcinek na YouTube pt. Jak zrobić dobrą prezentację po angielsku❓❓❓ AnnaPRO Vlog #31 – Rozmowa z Michał Korba z User.com 🙂

Miłego oglądania:

Podaj dalej

Jeśli spodobał Ci się ten wpis – będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz w swoich social mediach korzystając z poniższych ikonek. Będę Ci wdzięczna za pomoc w dotarciu do nowych osób 🙂


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *