jak przygotować się do webinaru

Od czego zacząć przygotowanie prezentacji? 7 grzechów głównych w prezentacjach

Niektórzy uważają, że przygotowanie prezentacji to strata czasu. Wystarczy, że przekażą ustnie swoją wiedzę. Badania pokazują jednak, że jeśli prezentacja jest wyłącznie w formie wykładu, to po 2 tygodniach większość osób będzie pamiętać z niej maksymalnie 10%. Prawdziwą stratą czasu jest więc np. merytoryczne przygotowanie się i zrobienie webinaru, w którym przekazujemy swoją wiedzę, nie dając słuchaczom wsparcia w jej przyswojeniu. Takim prostym wsparciem są właśnie slajdy.

Slajdy mogą bardzo polepszyć odbiór naszej prezentacji, przyciągnąć uwagę odbiorców, którzy po dłuższym słuchaniu suchego wykładu mogliby poczuć się znużeni. Jednak źle przygotowane slajdy odciągną niepotrzebnie uwagę od meritum prezentacji i rozproszą odbiorców. Slajdy, które wyglądają niechlujnie i nieprofesjonalnie mogą osłabić wizerunek prowadzącego jako eksperta.

Jak wiele razy mogłeś ode mnie usłyszeć na moim kanale na YouTube, lub przeczytać na blogu, decydując się na webinar powinnieneś mówić o tym na czym się znasz. Nie musisz jednak mieć jednocześnie wiedzę jak właściwie przygotować slajdy.  Na tym na Twoje szczęście znam się ja i chętnie się z tą wiedzą podzielę. 

Zapewne widziałeś w swoim życiu wiele prezentacji. Zarówno te lepsze jak i te gorsze. Jeśli spróbujeciesz je sobie przypomnieć i skupić się wyłącznie na slajdach, to dość łatwo znajdziesz między nimi cechy wspólne.

Dobrze przygotowane slajdy powinny być przede wszystkim:

  • ciekawe,
  • czytelne,
  • estetyczne,
  • spójne z prezentacją. 

Zacznijmy jednak przewrotnie od błędów jakie wiele osób popełnia przygotowując slajdy. Zrobi Ci się na pewno raźniej kiedy odkryjesz, że nie tylko Ty je popełniasz.

Zbrodnia 1: Death by Power Point 

death by PowerPoint
Death by Power Point

To rodzaj zbrodni jaką ma na sumieniu wielu początkujących, ale też doświadczonych prelegentów. Taka śmierć jest powolna i bolesna. Uczestnikom prezentacji czas dłuży się potwornie, aż w końcu większość śpi z otwartymi oczami lub w myślach tworzy listę zakupów. Może u nich wywołać również stany lękowe przez kompletną dezorientację – czy czytać slajdy, czy słuchać prelegenta oraz co na slajdzie jest najważniejsze i warte zapamiętania. Przyczyny popełnienia tej zbrodni mogą być zupełnie odmienne. Zbrodnie tę popełniamy kiedy przygotowaniu slajdów poświęcamy za mało czasu. Jest to po prostu “kopiuj-wklej” z treści, które zamierzamy w trakcie prezentacji omówić. Równie częstą przyczyną tej zbrodni jest chęć pokazania w prezentacji wszystkiego co “ważne” w prezentacji. Autor prezentacji nigdy nie będzie obiektywny, tak jak dla matki jej dziecko zawsze jest mądre i ładne, tak dla autora wszystko w prezentacji wydaje się ogromnie ważne. Tworząc więc slajdy umieszcza na nich zbyt wiele informacji. 

przegadana prezentacja
Przegadana prezentacja to killer każdego wystąpienia
zasady tworzenia slajdu
Najczęściej popełniane błędy przygotowujących slajdy

Zbrodnia 2: Kolorowe, “piękne” slajdy 

Chcąc urozmaicić prezentację i “wyróżnić” na slajdach poszczególne treści, sięgamy po kolory. Zabieg ten stosowany z UMIAREM przynosi świetne rezultaty, kluczowy jednak jest tu właśnie ten umiar. Zdecyduj się najlepiej na maksymalnie 3 kolory (oprócz czarnego), których używać będziesz w danej prezentacji. Pamiętaj-  nie musisz znać się na wszystkim, kiedy nie czujesz się z czegoś mocno, warto sięgnąć po gotowe rozwiązania. Aby dobrać pasujące do siebie kolory, które używać będziesz w prezentacji, aby z jednej strony móc zaznaczyć rzeczy ważne i przykuć wzrok odbiorcy, a z drugiej utrzymać prezentację, która będzie estetyczna i przyjemna dla oka, bardzo polecam stronę https://flatuicolors.com/.  Znajdziesz na niej gotowe palety pasujących do siebie kolorów, można z jednej strony wybrać różne odcienie np. niebieskiego czy dobrać kontraktujący do niego, ale w tej samej tonacji zielony. 

Zbrodnia 3: Ważne rzeczy pogrubię, podkreślę, powiększę, dam kursywą…

Typowym błędem jest używanie różnych czcionek zarówno jeśli chodzi o rodzaj czcionki (np. Times New Roman, Verdana, itp.) jak i jej wygląd (pogrubienie, kursywa, zmiana koloru). W prezentacji powinno używać się jednego fontu – czyli czcionki. Można wybrać klasykę, czyli Times New Roman lub sięgnąć po coś bardziej oryginalnego. Ważne jednak, aby rodzaj czcionki pasował do tematu prezentacji i grupy odbiorców. Lepiej nie wybierać bardzo ozdobnej, oryginalnej czcionki do wizualizacji tematów naukowych czy prezentacji dla zarządu. Nie stosuj kilku różnych czcionek, ponieważ to sprawi, że slajdy będą wyglądały chaotycznie i niespójne. Jeśli chcesz jakieś fragmenty wyróżnić, to lepiej to zrobić zmieniając rozmiar czcionki czy pogrubiając tekst. Trzymaj się wybranego rozmiaru czcionki dla poszczególnych fragmentów slajdu, np. nagłówków na wszystkich slajdach. 

Zbrodnia 4: Zbyt dużo tekstu na slajdzie

Pamiętaj, że slajdy to uzupełnienie prezentacji, a nie jej transkrypcja. Jeśli Twoim zdaniem dłuższy fragment prezentacji odbiorcy powinni dostać w formie pisemnej, to doślij im go jako załącznik po prezentacji. Slajd, który czytasz, bo jest na nim wszystko co masz do powiedzenia sprawia, że właściwie mogłoby Ciebie na tej prezentacji nie być. To Ty masz przekazać wiedzę odbiorcom, a slajd ma stanowić wsparcie wizualne, być taką ściągą dla Twoich odbiorców. 

Zbrodnia 5: Najgorszy błąd – czyli błędy

Sprawdź dobrze prezentację, a następnie daj ją do sprawdzenia komuś innemu. Twój mózg wiedząc jaka jest treść każdego slajdu może Cię oszukać i nie wyłapie literówek czy błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Slajdy mogą być w luźnej formie, co nie oznacza, że mogą być pełne błędów. Szanuj swoich odbiorców i dbaj o swój wizerunek jako profesjonalisty. 

Zbrodnia 6: Brzydkie grafiki

Nie każdy musi być artystą. Jest wiele serwisów z darmowymi grafikami czy ikonami. 

Załączam subiektywna listę 12 darmowych banków zdjęć i animacji:

  • Pixabay.com
  • Unsplash.com
  • Pexels.com
  • Gratisography.com
  • PicJumbo
  • StockSnap.io
  • Reshot.com
  • PXhere.com
  • Nos.twnsnd.co – fotografie  w stylu retro. 
  • Foodiesfeed.com – darmowy bank zdjęć w całości dedykowany fotografiom jedzenia.
  • Startupstockphotos.com -fotografie związane z pracą w biurze. 
  • https://giphy.com/ – ciekawą alternatywą dla zdjęć są gify. Najpopularniejszym portalem z gifami jest właśnie giphy. 

Polecam! 🙂

Na stronie iconfinder.com znajdziesz wiele gotowych ikon, którymi możesz wzbogacić swoje slajdy. Grafiki koniecznie powinny być dobrej jakości, to nie czasy kiedy wybaczamy tzw. pikselozę na obrazkach. 

Zbrodnia 7: Nieczytelny tekst 

Pamiętaj, że tekst ma być łatwy do przeczytania. Jeśli tekst jest zbyt mały, to odbiorca nie będzie go miał jak odczytać. Problem ten dotyczy głównie prezentacji na żywo. Zorientuj się wcześniej jaka będzie wielkość sali oraz ekranu podczas prezentacji. Nawet ostatni (tak lubiany przez odbiorców jeszcze od czasów szkolnych rząd ławek) powinien mieć możliwość swobodnego odczytania slajdu. 

O błędach w prezentacjach można by pisać jeszcze długo, ale jeśli ustrzeżesz się przed popełnieniem tych, które wymieniłam, będzie już dobrze. Przejdźmy do tego jak prezentacja powinna wyglądać. Przygotowałam dla Ciebie 5 zasad, do których powinnieneś się stosować tworząc slajdy. 

1:1

Zasada numer jeden i właśnie jedynki dotycząca – jedna myśl, jeden slajd. Nie upychaj wielu myśli i wątków na jednym slajdzie. Kiedy omawiasz np. zasady tworzenia slajdów, to każda z nich powinna znaleźć się na osobnym slajdzie. Wtedy będzie to czytelne i łatwe do przyswojenia dla odbiorcy. Kiedy przejdziesz do omawiania kolejnej zasady, myśli, wątku czy punktu to zmiana slajdu będzie dla odbiorcy czytelnym tego sygnałem. 

  1. Oszczędność 

Twórz slajdy nie przeładowane tekstem. Na slajdzie powinny znaleźć się hasła, główne myśli, liczby czy grafiki. Ma on stanowić uzupełnienie tego co mówisz. Jeśli na slajdzie będzie dużo tekstu to stracisz uwagę i odbiorców i zamiast słuchać Ciebie, będą czytali slajdy. A nie o to przecież w prezentacji chodzi. 

  1. Prostota 

Do wizualizacji stosuj proste grafiki, tak żeby kojarzyły się od razu z tym o czym mówisz. To ułatwi odbiorcom zapamiętanie. Może to być obrazek, zdjęcie czy ikona. Nie zapominaj o zasadzie  “jedna myśl – jeden slajd”, to ma być wizualizacja, a nie kolaż. 

  1. Liczby  

Pokazuj liczby. Wszystkie dane jakimi poprzesz swoją prezentację sprawią, że dla odbiorców będzie ona bardziej wiarygodna. Jeśli zobaczą liczbę łatwiej ją zapamiętają kiedy będziesz opowiadać o tym do jakich wniosków ta liczba prowadzi. 

  1. Własny styl 

Znajdź swój styl i trzymaj się go. Może on być dla każdej prezentacji inny, wiele zależy bowiem od tematu prezentacji oraz od tego kim są Twoi odbiorcy. Najlepiej będzie jeśli stworzysz dla prezentacji szablon i będziesz się go trzymać. Jeśli stosujesz do wizualizacji grafiki to trzymaj się jednego stylu. Jeśli zdecydowałeś się na wizualizację myśli i wniosków w formie ikon, to tego się trzymaj. Poniżej przykład w jak różny sposób można zwizualizować lampę. Niby ta sama lampa, a jednak zupełnie inaczej. Każda z tych grafik jest dobra i spełni swoje zadanie. Ważne żebyś nie mieszał w prezentacji różnych stylów. 

Jeśli chcecie, aby Wasza prezentacja wyglądała na profesjonalną, stwórzcie sobie szablon i powtarzajcie go na każdym slajdzie. 

Na koniec chciałabym Was zachęcić do zapisu na mój newsletter, będziecie wtedy dostawali ode mnie sporo ciekawych informacji i rad o wystąpieniach publicznych. 

Newsletter
Anna Prończuk-Omiotek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *