Jak pokonać stres przed wystąpieniem publicznym i prezentacją?

Opublikowane przez Patrycja Zagórska w dniu

Dla większości z nas stres to po prostu jest stres. Nieprzyjemne uczucie, coś, czego wolimy raczej unikać. Na pewno każdy słyszał, że istnieje coś takiego jak stres negatywny i stres pozytywny. Co to oznacza? Czy stres może nam tak naprawdę pomóc? Jakie są sposoby radzenia sobie ze stresem? Jak pokonać stres przed wystąpieniem publicznym i prezentacją? Wszystko wyjaśniam w dzisiejszym wpisie. Zapraszam Was serdecznie do przeczytania! 

jak-pokonac-stres

Co to jest stres?

Zacznijmy od definicji stresu. Jest to reakcja naszego organizmu na bodźce, które w jakikolwiek sposób zaburzają równowagę, obciążają nasz organizm, sprawiają, że nie jesteśmy w stanie w naturalny dla nas sposób z tym sobie poradzić. 

Charakteryzuje się przyspieszonym biciem serca, nierzadko gęsią skórką, uczuciem niepokoju. Często też czujemy „gulę w gardle”.

Jakie są przyczyny stresu? Jest ich całe mnóstwo! Dzielimy je na fizyczne i społeczne. Pierwsze – zestresować może nas hałas, sytuacja na drodze, różnego rodzaju katastrofy i choroby. Społeczne, to na przykład problemy z pracą, rodzinne czy ciąża i poród. Te sytuacje stresujące nazywamy stresorami. Warto wspomnieć o tym, że tak naprawdę są różnej mocy, mają różne natężenie. 

Stres dzielimy również na ten negatywny, osłabiający, jak i pozytywny – czyli taki, który zmobilizuje nas do działania. Mówi się, że stres to najbardziej niebezpieczna choroba cywilizacyjna. Kiedy występuje zbyt często i intensywnie, może nieść za sobą wiele groźnych konsekwencji! 

jak-pokonac=stres

Stres negatywny – dystres

Czym jest więc stres negatywny, nazywany dystresem? Pojawia się w przypadku, kiedy wystąpi stresor i nasze ciało nie jest w stanie sobie w naturalny sposób poradzić. Reagować możemy różnie – wspomnianą gulą w gardle, szybszą pracą serca. Każdy z nas kiedyś to przeżył – ktoś zadaje Ci pytanie i w żadnym wypadku nie potrafisz na nie odpowiedzieć. Robi Ci się duszno, słabo. 

Może być też tak, że żyjąc w ciągłym stresie reakcje nie będą tak oczywiste. Będziesz wykonywać swoje obowiązki, robiąc wszystko na czas, ale dystres właśnie będzie powoli dawał się we znaki. 

Skutki dystresu

Negatywny stres może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem. Psychicznym i fizycznym – osoby narażone na ciągły stres chorują na depresję, częściej dotykają ich choroby serca. Może i skupiasz się na pracy i wszystkie zadania zrobione są na czas, ale mimo wszystko powoli czujesz, jak Twoja produktywność i zaangażowanie spada. Nie potrafisz już z taką łatwością wykonywać czynności, które kiedyś nie sprawiały Ci żadnego problemu. Nagle zaczynasz odczuwać trudność przy zupełnie niegdyś naturalnych dla Ciebie rzeczach. Co więcej, stres zaczyna w pewien sposób ingerować w Twój sposób myślenia – znacząco go zniekształca. Pojawiają się problemy ze snem, koncentracją, skupieniem.

Przestajesz poświęcać czas samemu/samej sobie, nie pamiętasz już nawet, co sprawiało Ci frajdę! Dlatego tak ważne jest, żeby nad stresem i nad tym, jak na niego reagujemy, jak najszybciej zacząć pracować. Nawet jeśli czasem wydawać by się to mogło niemożliwe, naprawdę mamy wpływ na sytuacje, które nas dotykają! Pamiętaj również, że jest cała masa specjalistów, którzy w razie potrzeby z przyjemnością Ci pomogą! 

jak-pokonac-stres

Stres pozytywny – eustres

Nie wolno zapominać nam o tym, że to stres właśnie pozwolił nam przetrwać! Tak, stres to właśnie jest nasz najbardziej pierwotny mechanizm, dzięki któremu mogliśmy odpowiednio szybko reagować na niebezpieczeństwo. Koncentruje naszą energię, zmusza, mobilizuje do działania. Stres pozwala nam biec odpowiednio szybko, aby uciec przed napastnikiem. Pozwala nam maksymalnie skupić energię na sytuacjach kryzysowych! 

Eustres towarzyszy nam przy rzeczach, które są dla nas nowe – nierzadko też podczas prezentacji publicznych! Zaczynasz nową pracę, nowe studia? Kojarzysz to uczucie zdenerwowania, ale w tym samym czasie ekscytacji? Ten rodzaj stresu tak naprawdę pozwoli Ci dobrze wypaść, bo pozwala Ci się skupić na zadaniu w stu procentach. Stres, ekscytacja przed randką? Tutaj jesteśmy przede wszystkim zmobilizowani. 

Co do wystąpień publicznych – nie da się w stu procentach pozbyć się stresu. Przepraszam – może się da, ale nie powinno się. Lekki stres, eustres pozwoli nam na to, żeby przeprowadzić naszą prezentację jak najlepiej. Mobilizuje Cię do tego, aby trzymać się konspektu, daje Ci przestrzeń na to, żeby zastanowić się, co właściwie masz do zaoferowania. Czy widzowie będą zadowoleni? Czy usatysfakcjonujemy ich tym, co mamy do powiedzenia?

Co daje nam eustres? 

Eustres da nam właśnie mobilizację, chęć do działania, pozwala szybko reagować. Motywuje Cię do pracy, motywuje do nauki. Co więcej, stres pozwoli Ci również w pracy nad sobą. Nic tak wyraźnie nie sygnalizuje punktów, nad którymi musimy popracować! 

Rzecz jasna, lubimy mieć w miarę ustabilizowane życie, ale całkowity brak stresu nie jest również niczym dobrym. Jesteśmy ludźmi – potrzebujemy choć trochę adrenaliny! 

Wiemy, że sport kształtuje charakter. Zawodnicy wielu dziedzin niemal codziennie narażeni są na sytuacje stresowe – te pomagają im jednak osiągać coraz to lepsze wyniki! Ci bardziej profesjonalni przekształcają stres w swoją energię, paliwo. 

Stres pozytywny jest ściśle związany z odczuwaniem przez nas motywacji i chęci do działania. Wyostrza naszą uwagę, daje nam poczucie siły. Zmusza nas również do poszukiwania rozwiązań. Jak widać – stres nie musi być wcale niczym złym.

Jeśli boisz się wystąpień publicznych, to przeczytaj mój artykuł o tym, jak go zniwelować oraz jak polubić wystąpienia publiczne.

Jakie są sposoby na to, żeby pokonać stres? 

Kiedy jednak stres działa na nas demobilizująco, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nauczyć się z nim żyć! To od nas zależy, jak reagować będziemy na różne sytuacje. Mamy na to realny wpływ. 

Po pierwsze, żeby w pełni korzystać z zalet stresu, musimy to uczucie trochę odczarować. Czując więc narastające napięcie w ciele, musimy sobie uświadomić, dlaczego tak się dzieje. Denerwuję się rozmową o pracę – mój organizm odczuwa to jako zagrożenie – ja jednak wiem, że to nie jest żadne zagrożenie; stresuję się, bo zależy mi, aby dostać tę pracę! 

W powyższym przykładzie zadziałała jeszcze jedna rzecz: racjonalizacja. To bardzo, bardzo pomocna metoda radzenia sobie ze stresem. Kiedy racjonalizujemy, tłumaczymy sobie, dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej – stres może, choć częściowo ustąpić. “Denerwuję się, ponieważ dziś jest pierwszy dzień w nowej pracy. Poznawanie nowych ludzi trochę mnie kosztuje, ale nie jest powiedziane, że trafię na kogoś złego. Być może wszyscy będą życzliwi? Być może byli już wcześniej w takiej sytuacji? Na pewno byli! Na pewno więc mnie zrozumieją”. 

Racjonalizacja jest naprawdę bardzo prosta! Denerwujesz się przed wrzuceniem swojego pierwszego filmu na YouTube? Z pewnością denerwujesz się przed tym, jak ocenią Cię inni. Tutaj należy uświadomić sobie to, że na YouTube w ciągu minuty wrzucanych jest po kilkadziesiąt godzin nowych materiałów. Wielu najwspanialszych, najwybitniejszych twórców było niejednokrotnie krytykowanych. I jak? Pomaga?

Kolejnym krokiem jest praca nad sobą – przełamywanie barier, próbowanie nowych rzeczy. Zobaczysz, że im na więcej stresowych sytuacji będziesz się sam/sama świadomie “narażać”, tym prościej będzie Ci poradzić sobie z tymi nagłymi. Poznasz bowiem swoje mechanizmy

Pokonać stres – da się?

Często jest też tak, że w naszym życiu pojawiają się sytuacje stresowe, których mogliśmy uniknąć. Wtedy warto zadać sobie pytanie: co się właściwie stało? Jak do tego doprowadziłem/doprowadziłam? Jak mogę tego uniknąć w przyszłości? Na pewno sami jesteśmy w stanie dojść do odpowiednich wniosków! Pokonać stres wcale nie jest tak trudno!

Jeśli jednak stres – związany z różnymi rzeczami – nie działa na Ciebie mobilizująco – nie zwlekaj, tylko skontaktuj się ze specjalistą. W końcu są tutaj dla nas! 🙂 Czasem środowisko, w którym się obracamy może działać toksycznie – nie bójmy się więc zwrócić do odpowiednich osób.

A Ty, jak radzicie sobie ze stresem? Częściej Cię on mobilizuje czy jednak jest zupełnie na odwrót? Podziel się w komentarzach! 

Kasia Leszczyńska-Bohdan, która była gościem mojego wywiadu, zainspirowała mnie do tego wpisu. Kasiu, jestem Ci bardzo wdzięczna!

Podaj dalej!

Dziękuję Ci za poświęcony czas i mocno zachęcam do zapoznania się z innymi materiałami na moim blogu i kanale na YouTube.  Jeśli ten wpis jak pokonać stres, był dla Ciebie przydatny, to udostępnij go dalej – niech świat go niesie!


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *