Nagranie video, webinar, reklama Anna Pro

Jak powinien wyglądać dobry webinar?

Webinary zdecydowanie zawojowały przestrzeń online. Na tę formę decyduje się coraz więcej biznesów – nic w tym dziwnego! Webinary są bardzo wygodne zarówno dla prowadzącego, jak i słuchaczy. Rzecz jasna – nieznacznie różnią się od wystąpień offline, w paru kwestiach przegrywają, ale w paru – zdecydowanie wygrywają! Jedno jest pewne – jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z nimi, zdecydowanie musisz wiedzieć, jak powinien wyglądać dobry webinar.

To wcale nie jest takie oczywiste! Dlatego dziś odpowiem na cztery najczęściej zadawane pytania dotyczące formy webinarów! Jeśli ciekawi Cię ten temat, czytaj dalej! 

webinar

Pytanie pierwsze: czy stworzyć prezentację multimedialną? 

Na to pytanie odpowiedź z pewnością nie będzie zadowalająca. Brzmi: to zależy. 🙂 Od kogo? Od Ciebie! Wielu, wielu mówców rezygnuje z prezentacji multimedialnych i w przypadku wystąpień online, i offline. Jednak z tego, co zaobserwowałam, raczej są to bardzo doświadczeni mówcy. Potrafią tak poprowadzić wystąpienie, zaczarować słowem, bawić się nim, przygotować taką treść, że slajdy tylko by przeszkadzały! 

Na początku drogi jednak sugerowałabym korzystanie z prezentacji. Już wielokrotnie o tym wspominałam, ale slajdy pomogą Ci się skupić na treści, gdy złapie Cię trema to wraz z konspektem pomogą powrócić na odpowiednie tory. Co więcej, przykuwają uwagę słuchacza – jeśli przygotujemy odpowiednią prezentację, osoba po drugiej stronie będzie cały czas skupiona na nas! W końcu na tym nam zależy, prawda? I pamiętaj – ludzie zawsze rozpraszają się podczas wystąpień publicznych. Twoim zadaniem jest tę uwagę utrzymywać. Różnica jest jednak taka, że w przypadku prezentacji online jesteś w stanie zauważyć, gdy publika Ci “odpływa”. Podczas webinaru jest to niemożliwe. Dlatego korzystaj ze wszystkich dostępnych środków! 

Ważna zasada – tworząc prezentację multimedialną pod żadnym pozorem nie wolno Ci z niej czytać! Jeśli zamierzasz coś powiedzieć słuchaczom, nie umieszczaj tego na slajdach. 

Polecana książka

Zacznij od DLACZEGO?

Simon Sinek

Niby banalne pytanie, ale co się dzieje, kiedy ludzie je zadają? Co się z nim wiąże? Dlaczego coś się dzieje? DLACZEGO ma moc!

Pytanie drugie: czy odpowiadać na pytania w trakcie prezentacji? 

Tak jak w przypadku prezentacji offline, jestem ogromną zwolenniczką odpowiadania na pytania po wystąpieniu. Wydziel odpowiedni czas na zadawanie pytań na koniec webinaru. Pomoże Ci to uporządkować treść. Odpowiadanie na pytania w trakcie jest dobrym pomysłem na budowanie więzi z publicznością – ale jeśli dopiero zaczynasz, możesz pogubić się w prezentacji, stracić wątek. 

Jeśli jednak czujesz się komfortowo z odpowiadaniem w trakcie – śmiało! Warto jednak wydzielić czas. Po skończonym wątku zapowiedzieć “Teraz odpowiem na kilka pytań” albo bardziej konkretnie: “Teraz odpowiem na 5 pytań”. Nikt nie będzie mieć Ci za złe, jeśli jednak odpowiesz na 7, a słuchacze będą wiedzieć, czego się spodziewać. 🙂

Jeśli chodzi o odpowiadanie na pytania, czasami może trwać ono za długo. Odpowiadamy bardzo szczegółowo, dodajemy kilka anegdot i… Kończy się nam czas! Dlatego musisz się bardzo pilnować, żeby nie mówić zbyt rozlegle! 🙂 Nie zapominaj o jednej zasadzie – jeśli webinar został przewidziany na godzinę, powinien trwać godzinę. Szanuj czas swoich słuchaczy

Pytanie trzecie: czy potrzebny jest scenariusz? Czy lepiej improwizować? 

Pozwól, że odpowiem w ten sposób. Scenariusz jest bardzo, bardzo ważny, tak samo, jak trening (najlepiej ze stoperem!). Nie jest jednak powiedziane, że nie znajdziesz doskonałych mówców, którzy na webinar czy wystąpienie offline przyjdą bez prezentacji, bez scenariusza, a całe spotkanie poprowadzą opierając się o pytania widzów. Są i tacy! 

To są jednak profesjonaliści, którzy poprowadzili w swoim życiu niejedną prelekcję, prawdziwi eksperci w prezentowanych przez nich tematach. Oczywiście, znajdziesz też ekspertów, którzy nawet po trzystu wystąpieniach dalej będą się stresować – to też jest okej! 

Jeśli jednak zaczynasz przygodę z webinarami, radziłabym przygotować porządny scenariusz. Jeśli o improwizację chodzi, ona też się tu przyda – nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć podczas wystąpienia. Może zdarzyć się tak, że nie do końca dopasujesz charakter swojej prezentacji do swoich słuchaczy. Wtedy warto będzie jednak pozmieniać coś w trakcie! Swoją drogą, tak też robią jedni z najlepszych mówców. Podczas prelekcji obserwują publiczność i zdarza się, że na ostatnią chwilę zmieniają slajdy. Wynika to z szacunku do słuchaczy. Jeśli od razu wiedzą, że to, co przygotowali nie do końca spełni oczekiwania publiczności, nie mają problemu, aby to zmienić! 

Podsumowując: jeśli chcesz poprowadzić dobry webinar, a nie jesteś doświadczonym mówcą, porządnie się przygotuj, stwórz dobry scenariusz i kilkukrotnie przećwicz wszystko, co chcesz powiedzieć! 

webinar

Pytanie czwarte: czy jakość obrazu i dźwięku musi być najlepsza? Czy wystarczy kamerka i mikrofon z laptopa? 

Jeśli o jakość chodzi, nie musi być to 4k, ale zdecydowanie nie powinno być to coś słabego. Z jednego, prostego powodu: nawet jeśli na Twój webinar zbierze się zadowalająca ilość osób, to szybko zrezygnuje. Nikt nie lubi dźwięku i obrazu słabej jakości – nie słucha ani nie ogląda się tego dobrze! Oczywiście, najważniejsza jest treść, ale sposób podania też powinien być odpowiedni

Obecnie nie trzeba inwestować wiele, żeby otrzymać sprzęt, który znacznie poprawi jakość naszych webinarów. Nie chodzi przecież o to, żeby się mocno wykosztowywać na coś, co będziemy robić pierwszy raz – jednak szkoda Twojej pracy włożonej w przygotowanie do webinaru, treści, scenariusza i prezentacji, żeby było to słabe w odbiorze wyłącznie ze względu na jakość dźwięku i obrazu. 

Sprzęt można również wypożyczyć lub pożyczyć od kogoś zaufanego. Wydaje mi się, że żadna wbudowana internetowa kamerka ani mikrofon nie będą mieć takiej jakości, jak te podpinane na zewnątrz! 

To już wszystko, co dla Ciebie przygotowałam! Pamiętaj – jeśli masz jakiekolwiek pytania, śmiało do mnie pisz lub zostaw komentarz. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Ci dzisiejszym postem! 🙂 Jak widzisz – stworzenie dobrego webinaru nie jest trudne, wymaga jednak trochę pracy. Jestem przekonana, że będzie warto!  

Polecane video

Jeśli ten temat Cię interesuje – sprawdź odcinek na YouTube pt. Jak robić świetne wystąpienia nagradzane na konferencjach? Jak się przygotować do konferencji? 🙂 Miłego oglądania:

Podaj dalej

Jeśli spodobał Ci się ten wpis – będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz w swoich social mediach korzystając z poniższych ikonek. Będę Ci wdzięczna za pomoc w dotarciu do nowych osób 🙂

Anna Prończuk-Omiotek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *