Jak wiadomo, dobry wstęp prezentacji to połowa naszego sukcesu podczas wystąpień! Jak jednak sprawić, by nasz wstęp był idealny? Żeby Ci to przedstawić, przygotowałam 5 prostych kroków, których spełnienie zagwarantuje Ci idealny wstęp.
W tym wpisie dowiesz się, co jest najważniejsze, rozpoczynając przygotowywanie swojej prezentacji, a także, czy miejsce, w którym przemawiasz, ma znaczenie. Wytłumaczę, na jakie dwa pytania musisz odpowiedzieć swoim słuchaczom oraz co koniecznie musisz im przekazać!
Krok pierwszy: kto tam?
Najważniejszym punktem podczas tworzenia wstępu Twojego wystąpienia, jest ustalenie, do kogo mówisz. Odpowiedz sobie na pytania:
- Kto jest moją grupą docelową?
- W jakim wieku będą moi słuchacze?
- Czy są to kobiety, czy mężczyźni?
- Czy są to przedsiębiorcy, osoby pracujące, specjaliści czy kierownicy
To kilka podstawowych, istotnych pytań na początek. Jeżeli potrzebujesz konkretniej ustalić swoją grupę docelowa to mogę Ci w tym pomóc w ramach konsultacji online (link do konsultacji: https://calendly.com/an-pronczuk)
Możesz tez ustalić grupę docelowa samodzielnie, przy czym pamiętaj, że do każdej z tych grup będziesz przemawiać inaczej.
Pamiętaj, że jeśli nie masz informacji odnośnie do tego, kto będzie na konferencji — zawsze możesz zapytać organizatora! Jeśli nie jest to możliwe — sam ustal Twojego “idealnego słuchacza”, dla kogo Twoje słowa będą najbardziej wartościowe. Pamiętaj, jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Najgorszym, co można zrobić jest mówienie do ogółu.
I pamiętaj – wiedząc, do kogo będziesz przemawiać, nie zapomnij zaznaczyć tego we wstępie! Wstęp prezentacji może być dla Ciebie kluczowy, dlatego postaraj się go nie lekceważyć! 🙂
Krok drugi: gdzie jestem?
Istotne jest, gdzie będziesz przemawiać? Czy jest to duża czy mała sala? Miejsce biznesowe czy raczej pub? A może wersja pośrednia – czyli miejsce biznesowe, ale za to z luźniejszą atmosferą? To wszystko jest istotne! Pomoże Ci to stwierdzić, czy możesz pozwolić sobie na żarty (i jakiego rodzaju!), anegdoty czy inne, ciekawe historie 🙂
Dowiedz się, gdzie będziesz przemawiać!! Ta wiedza na pewno pomoże Ci w skonstruowaniu mistrzowskiego wstępu.
Krok trzeci: o czym mówię?
A właściwie: dlaczego o tym mówię? Musisz wyjaśnić słuchaczom, dlaczego taki temat został przez Ciebie wybrany i dlaczego jest ważny? Co więcej — czemu ktoś miałby Cię wysłuchać? Dlaczego temat, który przedstawiasz, jest ważny? Czy jest to problem w skali globalnej czy wyzwanie dotyczące małej społeczności? Czy znasz rozwiązanie tego problemu czy może chcesz rozpocząć wymianę poglądów? Jak to słusznie ujął w tytule swojej książki Simon Sinek “Zacznij od DLACZEGO”? Swoją droga, ta książka świetnie tłumaczy motywacje osób i warto po nią sięgnąć, aby dowiedzieć najbardziej istotnych kwestii w tym temacie. Simon Sinek ma również świetne wystąpienie w tym temacie na TEDxie. Książkę możesz kupić tutaj, a kupując z tego linku wspierasz mnie chociaż trochę 🙂
Odpowiedz sobie na te pytania i do dzieła!
Krok czwarty: dlaczego ja?
Warto wyjaśnić odbiorcom, dlaczego to właśnie Tobie mają poświęcić to 5, 10 czy 15 minut swojego czasu. Jakie masz doświadczenia w danym temacie? Może Twoje przemyślenia znacząco różnią się od przemyśleń innych? Co czyni Cię właściwą osobą do zaprezentowania tego zagadnienia?
Jeśli odpowiesz sobie na te pytania i zawrzesz w swoim wstępie odpowiedzi na nie, gwarantuję Ci, że zyskasz uwagę publiczności! Kluczem jest się uwiarygodnić. Naturalne jest, że nikt nie chce słuchać wystąpienia, jeśli sam mówca wątpi czy jest właściwą osobą we właściwym miejscu?
Krok piąty: co chcę osiągnąć?
Musisz ustalić, jaki CEL ma Twoja prezentacja. Już na początku, we wstępie Twojego wystąpienia musi być wiadomo, co chcesz osiągnąć, wypowiadając się.
- Czy chcesz, by publiczność doświadczyła określonych emocji?
- Zamierzasz zmienić czyjeś myślenie?
- Może chcesz przekazać konkretne, merytoryczne wskazówki na dany temat?
Przemyśl, jaki efekt chcesz wywołać, co chcesz swoją prezentacją osiągnąć i wytłumacz to we wstępie. Gwarantuję, że w ten sposób przykujesz uwagę słuchaczy już od samego początku!
Dlaczego to jest ważne?
Zastanawiasz się, dlaczego wstęp musi być skonstruowany w akurat taki sposób? Spieszę z odpowiedzią! 🙂 Chodzi nam tu o stworzenie świetnego pierwszego wrażenia od samego początku, a następnie utrzymanie uwagi Twojego słuchacza. Nasi odbiorcy często się rozpraszają. Telefony, Facebook, osoby siedzące niedaleko — to wszystko może rozproszyć słuchacza i sprawić, że nie będzie w stanie skupić się na Twojej prezentacji. Nie ma nic gorszego niż zanudzenie słuchaczy we wstępie, a następnie obserwowanie, jak odpływają uwagą w czeluści mediów społecznościowych na ich smartfonach… Przykre, co nie? Chciałabym, abyś Drogi Czytelniku tego uniknął, dlatego właśnie podałam Ci te 5 powyższych porad! 🙂 Zastosuj je proszę, aby Twoje przyszłe wystąpienia były lepsze!
Jeśli będziesz podążać za pięcioma krokami, które tu przedstawiłam, to gwarantuję, że uwaga Twojego słuchacza zostanie zdobyta już na samym początku — i co najważniejsze — utrzymana!
Pamiętaj — pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dzięki wykorzystaniu tych pięciu, prostych wskazówek sprawisz, że będzie piorunujące! Wstęp prezentacji może Ci pomóc pozyskać dalszych słuchaczy!
To już wszystkie rady, jakie na dziś dla Ciebie przygotowałam. Czy masz może jakieś uwagi, spostrzeżenia? Czy uważasz, że jest coś, co powinnam wiedzieć? Śmiało, podziel się ze mną w komentarzu!
Niedawno na moim blogu wspominałam również o tym jak przestać bać się wystąpień publicznych. Całość wpisu możesz znaleźć tutaj. Idealny wstęp prezentacji i brak strachu przed wystąpieniami publicznymi, to już połowa sukcesu!
PODAJ DALEJ ?
Jeśli znasz kogoś, kto może być zainteresowany tym artykułem, kliknij, proszę, w przycisk poniżej i pomóż mi w dotarciu do większego audytorium. Dziękuję! ?
- Jak poradzić sobie z porażką w biznesie? - 29 kwietnia 2024
- Ice Breaker – czyli jak angażować uczestników Twoich warsztatów? - 10 marca 2024
- Webinar – jak go promować? - 9 marca 2024