Czy kiedykolwiek prowadziłeś webinar i zauważyłeś, że znaczna liczba uczestników wyszła przed końcem? Ty starasz się jak możesz, opowiadasz ciekawe rzeczy, a Twoja publiczność wychodzi w trakcie….
Demotywujące, prawda?
A co, jeśli powiedziałabym Ci, że znam metody, jak tego uniknąć?
Poniżej przedstawiam kluczowe powody, dla których uczestnicy nie zostają do końca oraz porady co możesz z tym zrobić.
Dopasuj treść do swojej publiczności
Jednym z głównych powodów, dla których uczestnicy opuszczają webinar, jest to, że prezentacja nie jest dla nich odpowiednia lub interesująca. Aby zainteresować swoją publiczność, upewnij się, że dostosowujesz swoją treść do grupy docelowej. Nie wiesz czego potrzebuje grupa docelowa? Zapytaj ich o to przed webinarem w formie ankiety social media, w newsletterze lub przeprowadzając badanie marketingowe.
Czy wiesz czym jest andragogika?
Andragogika to nauka mówiąca o tym, jak skutecznie uczyć osoby dorosłe. Wciąż zaskakuje mnie jak wielu organizatorów webinarów nie zna choćby podstaw andragogiki! To duży błąd! Jedna z zasad, stworzona przez Malcolma Sheperda Knowlesa mówi o tym, że szkolenie / webinar powinien dostarczać praktycznych wskazówek, które dorośli mogą zastosować w pracy lub życiu prywatnym. W tym celu warto używać przykładów z życia wziętych i omawiać case studies, aby zilustrować swoje punkty i zainteresować publiczność.
Dobra struktura to klucz!
Innym powodem, dla którego uczestnicy opuszczają webinar wcześniej, jest to, że ma złą strukturę. Co to oznacza? Pokażmy to na przykładach:
1. Prezentujący podczas wstępu prezentacji opowiada o sobie, podaje swoją listę sukcesów i osiągnięć, przeciąga informacje organizacyjne, a następnie 15 minut opowiada o zajebistości firmy, w której pracuje. Tym sposobem mija 20 minut, a połowa uczestników wyszła.
2. Człowiek dygresja. Webinar jest całkiem ciekawy, ale prowadzący co chwila zerka na czat i odpowiada na pytania uczestników, nawet te niezwiązane stricte z tematem webinaru. Poza tym, sam często popada w dygresje i opowiada „ciekawe” (wyłącznie dla niego) historie. Efekt? Webinar, który miał trwać 45 minut trwa 1,5 godziny. No i oczywiście połowa Uczestników wyszła po godzinie.
Takie przykłady mogłabym mnożyć…
Jak tych błędów uniknąć?
- Dobra struktura to klucz. Mózg ludzki lubi struktury. Potwierdza to wiele badań naukowych, m.in. według Daniela Kahnemana, autor książki „Pułapki myślenia – o myśleniu szybkim i wolnym”. Dlatego Twoje wystąpienie powinno się dzielić na wstęp, rozdziały tematyczne oraz podsumowanie.
- Zacznij od mocnego otwarcia, które przyciągnie uwagę Twojej publicznoścI. Tutaj przydadzą się liczby, ciekawe statystyki, luka informacyjna lub krótka historia.
- Podaj zasady. Już na początku webinaru ustal reguły gry. Chcesz odpowiadać na pytania Uczestników regularnie? OK, ale wyznacz na to konkretne momenty podczas webinaru. Nie musisz odpowiadać od razu, ale poinformuj o tym Uczestników. Nie ma nic gorszego nic oczekiwanie na odpowiedź, która nie przychodzi… Z drugiej strony, jeżeli chcesz odpowiadać na pytania tylko na końcu, to zaznacz to już w pierwszych minutach webinaru. Taki “kontakt” współpracy to dłuższy temat, ale już teraz rekomenduję Ci dodać tak slajd do swojej prezentacji na webinar.
- Trzymaj się agendy. Daj wartość, którą obiecałeś / obiecałaś wcześniej. Już na landing page pisałeś/aś przecież, o czym opowiesz, prawda? Teraz pora to dowieźć 💪
- Zakończ z sensem. Pamiętasz punkt pierwszy? Na koniec webinaru warto zrobić oficjalne zakończenie i zebranie wniosków. Dodatkowy slajd z najważniejszymi wnioskami i głównymi punktami webinaru to nie strata czasu. To must have – jeżeli chcesz, aby ludzie dobrze Cię zapamiętali.
Efekt „Death by Power Point”
Webinar, który wygląda jak nudny wykład akademicki, może spowodować tzw. efekt „Death by Power Point”. Czym jest ten efekt? Spójrz na obrazek obok.
Slajdy, które są ściana tekstu to nuuuuuda. Publiczność nie jest w stanie jednocześnie Cię słuchać i czytać 20 linijek tekstu ani analizować złożonych wykresów na slajdach.
Jak temu zapobiec?
Kilka kluczowych wskazówek to:
- Stosuj slajdy graficzne, na których znajdują się ciekawe zdjęcia i wizualizacje, a mało tekstu.
- Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej jest, gdy tekst na slajdach nie przekracza 5 linijek.
- Używaj list wypunktowanych, aby rozbić tekst na mniejsze części i zainteresować swoją publiczność.
- Stosuj wideo w swoich prezentacjach (zwłaszcza tych online!). To nadal mało popularny, a bardzo wartościowy dodatek do wystąpień.
- Używaj przejść między sekcjami, aby zachować ciekawe tempo prezentacji.
- Na jednym z ostatnich slajdów podsumowuj kluczowe wnioski, aby wzmocnić efekt dydaktyczny Twojego wystąpienia i aby ludzie zapamiętali materiał na dłużej.
Dzięki powyższy wskazówkom, Twoje slajdy będa wzmacniac przekaz merytoryczny, zamiast rozpraszać widza Twojego webinaru. Unikaj “Death by Power Point”. A jeżeli szukasz więcej porad w tym zakresie, to koniecznie obejrzyj jedno z tych dwóch wideo:
- PL – 20 minutowe szkolenie jak tworzyć slajdy: https://www.youtube.com/watch?v=pGRAAMNk3dM
- ENG – największe błędy popełniane w prezentacjach typu Power Point (i nie tylko 😉 ) https://www.youtube.com/watch?v=KbSPPFYxx3o
Upewnij się, że jakość techniczna jest odpowiednia
Problemy techniczne, takie jak słaba jakość dźwięku lub wideo, mogą również spowodować, że uczestnicy stracą zainteresowanie i opuszczą wydarzenie wcześniej. Przed webinarem przetestuj swoje studio i upewnij się, że wszystko działa. Oto kilka dodatkowych wskazówek:
- Używaj połączenia internetowego przewodowego (“po kablu”), aby uniknąć nieoczekiwanej utraty sygnału w trakcie webinaru.
- Zminimalizuj hałas i rozpraszacze dźwiękowe w tle. jeżeli możesz, zastosuj w swoim studio panele akustyczne.
- Zawsze ustawiaj transmisje wraz z nagrywaniem kopii zapasowej Twojego nagrania.
- Jeżeli możesz, zainwestuj w wysokiej jakości sprzęt audio i wideo. Tutaj znajdziesz eBook na temat tego, jaki sprzęt wybrać: https://annapro.pl/produkt/jaki-sprzet-wybrac-do-twojego-super-webinaru/
Zaangażuj swoją publiczność
Jako mówca, ważne jest, aby zaangażować swoją publiczność przez całą prezentację. Zachęcaj do zadawania pytań i opinii oraz wykorzystuj interaktywne funkcje, takie jak ankiety i quizy, aby zainteresować swoją publiczność. Wykorzystuj humor i osobiste anegdoty, aby Twoja prezentacja była bardziej zrozumiała i interesująca. Oto kilka dodatkowych wskazówek:
- Zadawaj pytania. Bardzo często.
- Stosuj storytelling i opowiadaj ciekawe case studies.
- Powtarzaj kluczowe punkty, aby mieć pewność, że słuchacze Cię rozumieją i aby zapamiętali materiał i Ciebie na dłużej!
- Zapewnij jasne przejścia pomiędzy poszczególnymi wątkami / rozdziałami, aby utrzymać uwagę przez cały webinar.
- Użyj kontaktu wzrokowego (tak, patrzymy w oko kamery na webinarze 😉 ) i mowy ciała, aby nawiązać kontakt z publicznością
- Feedback – Pod koniec webinaru poproś o opinie i sugestie, aby poprawić przyszłe prezentacje
Podsumowując, zachowanie zainteresowania publiczności podczas webinaru wymaga przygotowania, organizacji oraz zaangażowania zarówno w przygotowanie scenariusza, jak i prezentację. Dostosowując swoją treść do potrzeb Twojej publiczności, wykorzystując narzędzia wizualne i interaktywne dodatki oraz prowadząc prezentację w ciekawy sposób, możesz utrzymać zainteresowanie publiczności aż do końca.
- Jak poradzić sobie z porażką w biznesie? 6 lekcji z życia - 29 kwietnia 2024
- Ice Breaker – czyli jak angażować uczestników Twoich warsztatów? - 10 marca 2024
- Webinar – jak go promować? - 9 marca 2024