5 sposobów na dotarcie do odbiorców podczas wystąpień publicznych i online

Cześć! Dziś przygotowałam dla Ciebie tekst, który niewątpliwie pomoże Ci prezentować lepiej – i publicznie, i online! Przedstawię Ci 5 sposobów na dotarcie do odbiorcy podczas wystąpień publicznych i online. Dowiesz się, co bezsprzecznie należy zrobić przed prezentacją i co pomoże Ci wzbudzić zaufanie widza. Dodatkowo wyjaśnię, kto jest absolutnie najważniejszy podczas wystąpienia. Podam Ci też wskazówkę, jak wzbogacić Twoją prezentację oraz jak udowodnić widzowi, że nie zmarnujesz jego czasu. 

Miłej lektury!

1. Dostosuj się do publiczności. 

O tym wspomniałam w tekście o 5 krokach do stworzenia idealnego wstępu. Nie bez powodu znalazł się tam ten oto punkt! Kluczowe jest, aby dokładnie się dowiedzieć, jak wyglądać będzie Twoja publiczność. W jakim będą wieku? Z jakiej branży? Czy w miejscu, w którym prezentujesz możesz pozwolić sobie, aby pożartować? Czy będą to same kobiety, może sami mężczyźni? 

Jeśli mowa o nagraniach video, tutaj jest odrobinę prościej. Sam możesz ustalić, do kogo zechcesz trafić – z resztą, pewnie Twoja grupa docelowa już dawno jest określona! 🙂 Nie oznacza to jednak, że nie musisz się do niej dostosowywać. Sprawdź, na co możesz sobie pozwolić. Poznaj tych, którzy Cię oglądają – zdecydowanie ułatwi Ci to utrzymanie ich uwagi podczas wystąpienia. 

2. Bądź naturalny podczas wystąpień publicznych

Inaczej: nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Nie sil się na rozbawienie publiczności żartami, jeśli nie czujesz się w stu procentach komfortowo opowiadając je. Nie staraj się naśladować kogoś, kogo podziwiasz. Oczywiście, weź sobie do serca rady tego człowieka, ale nie staraj się w niego przemienić. Nie lubimy sztucznych ludzi – a udawanie właśnie sprawi, że tak postrzegać będzie Cię Twój odbiorca. Pamiętaj o tym, że z jakiegoś powodu się tu znalazłeś. Oznacza to, że sam jesteś wystarczająco dobry. Nie potrzebujesz więc nikogo innego!

Zachowaj swój styl. Nie dość, że dodatkowo pomoże Ci to ze stresem, który będzie Ci towarzyszyć – czy na żywo, czy patrząc w oko kamery – to jeszcze będziesz sprawiał wrażenie, że jesteś wiarygodny. Inaczej: jeśli będziesz udawać kogoś, kim nie jesteś, na pewno nie wzbudzisz zaufania publiczności. Nie o to chodzi! Zaufanie jest kluczowe – nigdy o tym nie zapominaj. 

3. Postaw widza na pierwszym miejscu

Kto jest najważniejszy podczas prezentacji? Widz. Bez widza Twoje wystąpienie nie miałoby najmniejszego sensu. Dlatego właśnie musisz sprawić, że tak właśnie się poczuje. Jak pępek świata! 🙂 

Dobrym sposobem na to jest zadbanie o każdy szczegół. Zacznijmy od dykcji – mów wyraźnie, w odpowiednim tempie. Tuż przed prezentacją wykonaj ćwiczenia, które pomogą Ci mówić lepiej. Chcesz, żeby zrozumiała cię osoba po drugiej stronie – daj jej więc na to szansę! Używaj prostych słów (ale nie prostackich!). Jak wiadomo, nie da się oglądać prezentacji, które są zwyczajnie niezrozumiałe. A niepotrzebne, górnolotne wyrazy na pewno w tym nie pomagają. Co więcej – mogą zaszkodzić!  Jeśli przerazisz widza słownictwem, na pewno nie wyjdzie z Twojego wystąpienia z dobrym wrażeniem.

Czasem stres sprawia, że mówimy niewyraźnie – jeśli wiesz, że możesz mieć z tym problem, rozwiązanie jest jedno. Ćwicz! Dzięki ćwiczeniom na pewno uda Ci się nad tym zapanować. 

Kolejna rzecz: daj im jakąś wartość w czasie wystąpień publicznych czy online. Pokaż, co im się przyda. Nie oglądają Cię wyłącznie dlatego, że opowiadasz śmieszne żarty. Wybierając Twoją prezentację czy klikając w Twoje wideo oczekują, że coś z tego wyniosą. Okaż szacunek, pokaż, że szanujesz ich czas, który Ci poświęcają – i im to daj! 

Dodatkowo – nie zapominaj o komunikacji! Zadawaj pytania, nawiąż kontakt z publicznością. Pokaż im, że są ważną częścią Twojego występu. Uwierz mi, że warto! Współpracująca publiczność to coś, co zapamiętasz na długo. Podbijesz również swoją pewność siebie! A widzowie na pewno zapamiętają Twój występ na długi, długi czas. 

4. Dodaj coś od siebie!

Nikt nie lubi poświęcać swojego czasu na rzeczy, które już widział. Wszyscy mamy dostęp do Internetu. Jeśli zaprezentujesz coś, co każdy miał możliwość przeczytać samemu… Trochę nudy, prawda? Nie o to nam chodzi!

Dlatego właśnie pokaż swoje doświadczenia podczas wystąpień publicznych. Pokaż własne badania – może uda Ci się czymś publiczność zaskoczyć? Może możesz zrobić jakieś ciekawe zestawienie? Zamiast korzystać z gotowych źródeł, poświęć chwilę i zrób coś swojego.

Możliwości jest mnóstwo. Pomyśl o tym! Widz, którego udało się zaciekawić albo jak wspomniałam – czymś zaskoczyć, na pewno skupi na Tobie całą swoją uwagę. Brak Ci pomysłu? Zachęcam Cię do obejrzenia doświadczonych mówców. Zobacz parę prezentacji na Ted Talk. Zainspiruj się! Podpatrz, co swojego wprowadzali do swoich prezentacji ich autorzy. 

Za udaną prezentacją stoi autor, którego zapamiętają odbiorcy. Twój temat musi być oczywiście dopracowany – jednak to TY go przedstawiasz. Nawet najlepszy, najciekawszy temat nie uratuje prezentacji, jeśli sposób, w jaki ją przedstawisz będzie nudny i miałki. Weź to pod uwagę!

5. Pokaż, dlaczego właśnie Ty o tym mówisz. 

Wróćmy na moment do jednej, bardzo istotnej rzeczy, o której wspomniałam w punkcie drugim. O zaufaniu! Musisz zrobić wszystko, aby widz poczuł, że jesteś wiarygodny, że warto zostać z Tobą do końca. Że czas, który Ci poświęca na pewno nie będzie zmarnowany. Pomoże Ci w tym porządne przedstawienie się!

Wyjaśnij widzowi, dlaczego właśnie Ty o tym opowiadasz. Pokaż, skąd wzięła się Twoja wiedza i doświadczenie. Gdzie nauczyłeś się najwięcej? W jakich projektach brałeś udział? Pokaż, że jesteś wart poświęcanej Ci uwagi! 

Oczywiście, nie możesz też mówić o tym zbyt długo. Twoim zadaniem jest udowodnienie, dlaczego warto Cię słuchać. Wystarczy na to minuta – może dwie. Widzowie przyszli posłuchać na temat, który zapowiedziałeś. Nie po to, aby zapoznać się z dokładną autobiografią autora prezentacji. 🙂 

Podsumowując!

Poznajmy teren, dowiedzmy się, do kogo będziemy przemawiać. Nie udawajmy kogoś, kim nie jesteśmy – może nam to tylko zaszkodzić! Prezentując, pamiętajmy o tym, że najważniejszy jest widz – jak wspomniałam, bez niego nasze wystąpienie nie miałoby najmniejszego sensu. Nie zapominajmy, aby zawsze do prezentacji dodać coś swojego oraz o tym, żeby pokazać widzowi, z kim ma do czynienia. Zaufanie jest podstawą

Czy uważasz, że coś jeszcze powinno znajdować się w moim zestawieniu? Może nie powinno to być 5 sposobów – może znacie ich więcej? Chętnie zobaczę, czym masz ochotę się ze mną podzielić! 

PODAJ DALEJ

Dziękuję Wam za poświęcony czas i mocno zachęcam do zapoznania się z innymi materiałami na moim blogu i kanale na YouTube

Do następnego! 🙂 

Anna Prończuk-Omiotek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *