Jak pozbyć się yyy, aaa, eee z prezentacji?

Jak pozbyć się yyy, aaa, eee z prezentacji – 3 metody

Paraliżujący stres, zgubienie wątku, trzeba czymś wypełnić ciszę – być może doświadczasz tego podczas publicznych wystąpień. Próbujemy wtedy załatać te braki czymś łatwo dostępnym. Eee… co to może być? Nieświadome wtrącanie przerywników może skutecznie popsuć pierwsze wrażenie i podważyć profesjonalizm. Zobacz, jak pozbyć się yyy, aaa, eee ze swoich prezentacji za pomocą 3 prostych metod.

Zrób głębszy wdech

Jeśli chwilowo zgubisz wątek lub po prostu potrzebujesz momentu wytchnienia – zrób głębszy wdech. Gwarantuję, że Twoi odbiorcy nawet nie zauważą tej kilkusekundowej przerwy, a z pewnością nie będzie ona tak widoczna, jak powtarzające się natrętne eee lub yyy. To ono skutecznie może zniechęcić do dalszego słuchania. A chwila ciszy? Pomoże zebrać myśli nie tylko Tobie, ale także słuchaczom. Zwłaszcza przy złożonych tematach taki moment na przetrawienie treści może być bezcenny. Także głęboki wdech – i lecimy dalej! 🙂

Przygotuj się do prezentacji (np. spisz scenariusz)

Jak już wspomnieliśmy, eee może pojawić się, gdy zapomnisz, co chcesz powiedzieć. Jednak łatwo temu zapobiec! Przed wystąpieniem przygotuj scenariusz: spisz w punktach najważniejsze kwestie, w odpowiedniej kolejności, zanotuj słowa-klucze. Możesz też narysować  obrazki przypominające o historyjkach do odpowiedzenia.

Podczas prelekcji taki konspekt prezentacji kładziesz obok siebie – to Twój spersonalizowany przewodnik przez stresującą przygodę prezentacji. Dobry scenariusz zawiera nawet kilkanaście stron. Jeżeli jednak nie lubisz ich pisać, to mam dla Ciebie alternatywę. Przygotuj sobie kartkę A4, na której wypiszesz najważniejsze punkty z prezentacji. Wtedy poczujesz się pewniej z materiałem. Dzięki temu zredukujesz stres przed wystąpieniem publicznym oraz  wyeliminujesz yyy… A jeżeli to yyy chciałoby się pojawić lub zaczęłoby się pojawiać – wtedy patrzysz na konspekt i przechodzisz płynnie do  kolejnego zagadnienia.

O czym pamiętać przy korzystaniu ze scenariusza?

  • umieść kartki na twardej podkładce – o ile nie prezentujesz flamenco, nie potrzebny Ci hiszpański wachlarz złożony z kartek z notatkami 🙂
  • wybierz miejsce, w którym notatki będą bardziej widoczne dla Ciebie, a mniej dla publiczności,
  • nie zapisuj całej prezentacji – nie ucz się całej wypowiedzi na pamięć, nie próbuj czytać – postaw na naturalność (tak, pauzy są naturalne w mówieniu! 🙂 ).

Wiesz już, co mówić i jak mówić, ale co jeśli Twój głos zatrzymuje się w gardle? Zobacz, jak jeszcze pozbyć się yyy, gdy ciało nie współpracuje.

Weź łyk wody

Jeśli zasycha Ci w gardle albo głos więźnie, rozwiązanie jest proste. To zwykła butelka lub szklanka z wodą. Z każdą prezentacją, z każdym stresem poradzisz sobie lepiej, gdy masz pod ręką wodę i pijesz ją małymi łykami. Może to brzmieć jak banalna porada, ale uwierz mi – wiele osób o tym nie pamięta. Woda jest kluczowa, gdy chodzi o wystąpienia publiczne. 

Dlaczego? 

  • po pierwsze: kiedy wypijasz łyk wody, nawilżasz swoje gardło i struny głosowe. Wtedy lepiej pracują i od razu głos lepiej brzmi;
  • po drugie: woda to jest moment na pauzę. Gdy bierzesz łyk wody, to następuje cisza – i już wiesz, że nie ma się jej co bać! Pauza jest naprawdę bardzo silnym narzędziem retorycznym. Możesz w ten sposób podkreślić np. ważny element Twojej wypowiedzi lub zbudować emocje wśród słuchaczy. Jak to zrobić? Zadaj pytanie do publiczności i zrób pauzę 🙂
  • po trzecie: jesteśmy lepszymi mówcami, gdy pijemy wodę – nawadniamy wtedy m.in. mózg, który według badań w niemal 80% składa się z wody*. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu nasze neuroprzekaźniki zaczynają lepiej pracować, a my będziemy mówić sprawniej i szybciej.

    *Źródło: „Chemia organizmów żywych”, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Radom 2014. Publikacja online dostępna na:  http://rtn.radom.pl/wp-content/uploads/2014/10/chemia_organizmow_zywych_rtn_2014.pdf#page=49

Jak pozbyć się yyy, aaa, eee z prezentacji? Jak najszybciej!

Przedstawiłam dzisiaj 3 metody, by pozbyć się yyy z prezentacji – możesz je wypróbować od razu. Nie wymagają żadnych dużych kosztów (czasowych ani finansowych), po prostu kluczem jest zauważenie eee… problemu i  odpowiednie przygotowanie merytoryczne. A może masz jeszcze jakieś własne sprawdzone sposoby? Daj znać w komentarzu!

A może chcesz podnieść swoje kompetencje w publicznym przemawianiu i pokonać to, co najwięcej ludzi blokuje – czyli tremę? Jeżeli tak to zapisz się na warsztaty i skończ z yyy na zawsze. Sprawdź szczegóły na https://warsztaty.jakpokonactreme.pl/.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.