Wystąpienia publiczne – 5 najważniejszych kroków do perfekcji!

Opublikowane przez Patrycja Zagórska w dniu

wystapienia publiczne

Cześć! Dziś przygotowałam dla Ciebie tekst, w którym podam Ci aż 5 wskazówek na to, aby Twoje wystąpienia publiczne były idealne. Pomogą Ci z tremą, z nieprzewidzianymi sytuacjami. Jeśli podążysz za tymi pięcioma krokami, z pewnością będziesz w stanie występować jak profesjonalista. 🙂 Gotowy? Gotowa? Zaczynamy! 

1. Zadbaj o to, aby Twoje wystąpienie było w logicznym porządku. 

Czyli musi mieć odpowiedni wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Postaraj się, by wszystko było spójne. We wstępie opowiedz publiczności o zagadnieniu. Rozwinięcie – rzecz jasna – wyjaśnij wszystko, podawaj przykłady – to jest ta najbardziej merytoryczna część. Zakończenie powinno zawierać w sobie zwięzłe podsumowanie. Proste? Proste! Jednak bardzo, bardzo istotne. Nie wolno nam bagatelizować porządku logicznego wystąpień publicznych. Bez tego nasza prezentacja będzie niespójna, chaotyczna i publiczność najprawdopodobniej szybko straci zainteresowanie.

Polecana książka

Idąc od lewej, ma to być: Obrazek, tytuł, autor, 3-4 zdania oraz przycisk „Kupuję tę książkę”

Biznes, czyli sztuka budowania relacji

Miłosz Brzeziński

Dobry manager, tzn. jaki manager? Czy ludzie od samego początku wiedzą jak pracować efektywnie w zespole?

2. Sprawdź źródła. 

Przekazując wiedzę musimy być pewni, że jest aktualna! Dlatego sprawdzajmy nasze źródła. Sprawdzaj, czy badania, na które chcesz się powołać są prawdziwe – bo w czasach fake newsów nie wszystko jest oczywiste. Nie powołuj się na coś, co znalazłeś w artykule – chyba że naukowym – czy u kogoś na blogu. Sprawdzaj linki, patrz, czy odnośniki do badań faktycznie do nich prowadzą. Zobacz, czy przeprowadzone badania nie budzą kontrowersji innych naukowców. Twoim obowiązkiem jest to, aby przekazywać Twoim odbiorcom wiedzę, która jest sprawdzona pod każdym kątem! Zwłaszcza teraz – nie dajmy się fake newsom! 🙂 

3. Przygotuj kilka scenariuszy. 

Wiesz, co cechuje dobrego mówcę? Dobry mówca wie, czego oczekuje jego publiczność. Rzecz jasna, często dopiero na scenie okazuje się, z jaką publicznością będziemy mieć do czynienia. Jeśli występujesz na konferencji, może będziesz mieć okazję sprawdzić to wcześniej. 

Z tego powodu właśnie, gdy domyślamy się, do kogo będziemy mówić, ale nie możemy być tego pewni, warto przygotować kilka scenariuszy. Przydaje się też umiejętność improwizacji. Zobacz, czy wolno Ci żartować, poprowadzić prezentację z większą swobodą czy raczej maksymalnie skupić się wyłącznie na merytorycznej treści. Czy Twoja publiczność będzie mieć ochotę wchodzić z Tobą w interakcję? Czy może raczej będą milczeć? Warto być przygotowanym na wszystko i nie zakładać z góry, jak co będzie wyglądać. Nie zrozum mnie źle – optymizm jest ogromnie ważny, ale czasami nasze przypuszczenia są zwyczajnie błędne. I dobrze, błędy nas przecież uczą – ale jeśli możemy ich nie popełniać, to jeszcze lepiej! 🙂 

Dlatego jeszcze raz: warto przygotować się na każdą ewentualność. 

4. Szanuj swoją publiczność. 

Co to właściwie znaczy? 🙂 Szanuj czas swojej publiczności. Jeśli masz mówić przez dwadzieścia, trzydzieści czy pięćdziesiąt minut – raczej nie przedłużaj! Chyba że rzecz jasna pojawiło się wiele pytań od publiczności. Odrobinę można nagiąć tę regułę, ale pamiętaj: odrobinę! 

Czego nie wolno Ci zapomnieć? To Ty jesteś dla nich, dla Twoich słuchaczy, nie oni dla Ciebie. Twoja prezentacja, Twoje wystąpienia publiczne mają sprawić, że wyjdą mądrzejsi, bogatsi o wiedzę. 

Co jeszcze pokazuje szacunek? Odpowiedni do okazji ubiór! Nie żyjemy w Kalifornii, gdzie nikt nie zwraca na to uwagi. W Polsce – owszem! 🙂 Oczywiście to, jak wyglądasz powinno być dopasowane do tego, przed kim będziesz przemawiać. Nie musisz więc na każde wystąpienie zakładać garsonki czy garnituru. Jednak mimo wszystko ubranie powinno być schludne, wyprasowane – sam/sama zresztą wiesz! 🙂 

Jeśli o ubiorze mowa, staraj się nie zakładać takiej biżuterii, którą będziesz się “bawić” podczas wystąpienia. Jeśli wiesz, że bawisz się wisiorkiem czy pierścionkiem – na czas prezentacji warto się z nimi pożegnać! 🙂 Nasze niekontrolowane ruchy mogą zająć naszych słuchaczy bardziej, niż byśmy tego chcieli. Dlatego unikajmy wszystkiego, co może naszych gości rozproszyć! 

5. Przygotuj się na wystąpienia publiczne. 

Oczywiste, prawda? Jednak będę to powtarzać za każdym razem, gdy tylko będę mieć okazję. Przygotuj się merytorycznie – w końcu wystąpienia publiczne mają dawać wartość. Przećwicz prezentację. I przed lustrem, i przed niewielką publicznością. Może to być partner, przyjaciele. W każdym razie – żywe osoby! 🙂 To bardzo ważne! Dzięki temu nabierzesz pewności siebie i kolejnego dnia z pewnością będzie Ci się lepiej prezentowało. 

Co jeszcze warto zrobić? Przygotować konspekt. Pomoże nam ułożyć myśli, płynnie przechodzić z jednego wątku do drugiego. Czasem, gdy jesteśmy stremowani, wiele osób skarży się na to, że czują w głowie absolutną pustkę. Tutaj właśnie pomoże konspekt! 

Co jeszcze musisz zawrzeć podczas przygotowań do wystąpienia publicznego? Ćwicz swoją dykcję! Nie dość, że pomoże Ci to pozbyć się tremy, to jeszcze uatrakcyjni Twoje wystąpienie. Czasami zdarza nam się mówić tak, że trudno nas zrozumieć – ćwiczenia na dykcję z pewnością Cię przed tym ustrzegą. 🙂 Przygotowałam dla Ciebie e-book z aż 70 ćwiczeniami! Możesz go pobrać zupełnie za darmo! 

Tuż przed prezentacją nie zapomnij o ćwiczeniach rozluźniających. Dodadzą Ci odrobinę swobody, pomogą w walce z tremą. Pomogą również z postawą – a musimy być pewni i wyprostowani, żeby ktokolwiek zechciał nam poświęcić swoją uwagę. A na tym nam zależy! 🙂 Nasze mózgi w obecnych czasach są zdecydowanie przebodźcowane – dlatego szybko się nudzimy, nie potrafimy skupić uwagi. Pamiętaj o tym podczas swojego wystąpienia – i zrób wszystko, aby raz po raz “odzyskiwać” uwagę swoich słuchaczy! 

Podsumowanie! 

Tych pięć wskazówek z pewnością pomoże Ci w przygotowaniu idealnego wystąpienia publicznego. Zachęcam Cię, abyś je wypróbował/wypróbowała! Dodatkowo fakt, że jesteśmy przygotowani na wszystko z pewnością pomoże nam w walce z tremą. A ona nie opuszcza i najbardziej profesjonalnych mówców! Ci profesjonalni jednak wiedzą, co z nią zrobić i jak się z nią oswoić. 

Daj znać, czy mój dzisiejszy wpis Ci się podobał! Która wskazówka jest dla Ciebie najbardziej wartościowa? Zachęcam Cię też do sprawdzenia mojego kanału na YouTube – znajdziesz tam mnóstwo filmów, które pomogą Ci jeszcze lepiej występować publicznie. Trzymam za Ciebie kciuki! 

Polecane video

Jeśli ten temat Cię interesuje – sprawdź odcinek na YouTube pt. Poznaj SPRAWDZONY SZABLON na idealny wstęp do prezentacji! 🙂 Miłego oglądania:

Podaj dalej

Jeśli spodobał Ci się ten wpis – będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz w swoich social mediach korzystając z poniższych ikonek. Będę Ci wdzięczna za pomoc w dotarciu do nowych osób 🙂


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *