ePitch – znajdź inwestora online

Skuteczny pitch deck dla startupu

Wczoraj na profilu u @Tomasz Karwatka (CEO firmy https://divante.com/) zobaczyłam coś niezwykłego. „The ultimate map of Polish Funding Ecosystem by Tomasz Swieboda and Krzysztof Przybylak.” Jest to zbiór informacji o polskim światku startupowym zebrany przez Inovo Venture Partners. Polecam, aby się z nim zapoznać 🙂 Będąc w temacie startupów chciałabym dziś na blogu poruszyć temat przygotowania prezentacji typu pitch deck.

Zbieg okoliczności chciał, że także wczoraj miałam spotkanie zespołowe w sprawie nowego projektu dla startupów, który chcę uruchomić w listopadzie. Konkretnie – będzie to cykl materiałów na temat tego jak zrobić świetne wystąpienie typu pitch. Ktoś mógłby zapytać:

A po co komu kolejne materiały z pitchowania?

Prawda. Sama nagrałam 3 odcinki na YouTube na ten temat i przesyłam je startupom, z którymi współpracuje w zakresie przygotowania do pitcha. Poza tym, w internecie jest cała masa wskazówek, które pomagaja znaleźć odpowiedź na pytanie „Jak zrobić dobry pitch?” Ale mimo to nadal spotykam startupy, które robią to źle.

Koledzy z funduszy VC pewnie mogą to potwierdzić 🙂

Platforma Startowa Ekspert ds. pitchowania
Platforma Startowa Ekspert ds. pitchowania

Od pół roku jestem mentorem w Platformie Startowej https://unicornhub.pl/ Miałam tam przyjemność współpracować z ponad 70 startupami z branży IT/ICT, Medycyna, Zdrowie Publiczne i Smart City. Wszystkie oczywiście innowacyjne, unikalne, bez konkurencji 🙂

Do czasu 🙂

Po weryfikacji okazuje się, że konkurencja istnieje i to wcale nie tak daleko, problem rynkowy wcale nie jest problemem, a projekt wymaga pivota. I nie ma w tym nic złego! Na tym polega inkubacja, że zakładane hipotezy rynkowe np. „unikalność na skalę światową” są weryfikowane. Ale do czego zmierzam?

Po inkubacji w Unicorn Hub startupy mają szansę zdobyć dofinansowanie w wysokości 1 000 000 zł . Aby uzyskać środki, przedsiębiorca musi m.in. zaprezentować swój projekt przed Komisją na Demo Day, a następnie w PARP. Wtedy okazuje się, że nie każdy przedsiębiorca jest w stanie opowiedzieć o swoim biznesie w taki sposób, aby inni go zrozumieli. Ba! Osoby, które twierdzą „radzę sobie z wystąpieniami” nie radzą sobie ze specyficznym formatem jak pitch. Okazuje się, że gdy przygotowują prezentację to brakuje w niej odpowiednich danych finansowych lub nawet sensownego opisania problemu rynkowego. Wtedy wkraczam ja, cała na biało 🙂 i pomagam uniknąć tych błędów.

Nie chciałabym tym wpisem ponownie przypominać o podstawowych zasadach konstruowania pitcha… Po prostu wkleję poniżej linki do moich porad na YouTube, a po więcej zapraszam na konsultacje indywidualne 🙂 Natomiast jeżeli też zauważyłeś/zauważyłaś taki problem na rynku startupowym to podziel się tym w komentarzu. Chętnie wymienię doświadczenia 🙂 Przy okazji, mam ogłoszenie.

ePitch – znajdź inwestora online
ePitch – znajdź inwestora online

WAŻNE INFO:

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza firmy i startupy do udziału w sesji pitchingowej “ePitch – znajdź inwestora online”. Projekt jest skierowany jest do Start-upów zainteresowanych pozyskaniem finansowania w ramach zalążkowej rundy inwestycyjnej

Seria A do 300 tysięcy EUR.

⏰ Kiedy odbędzie się sesja? 4 listopada o godzinie 17:00. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 września ⏰

📍 Aby wziąć udział w ePitchu należy przesłać na adres monika_fiszer@parp.gov.pl krótki opis Twojej firmy w języku angielskim (pitch deck) w formie prezentacji (10-12 slajdów).

Jeżeli zamierzasz z tego skorzystać i potrzebujesz pomocy w przygotowaniu klarownego opisu swojej firmy w formie pitch decka to zachęcam do skorzystania z konsultacji: https://annapro.pl/mentoring/

Jako mentorka od pitchowania w Platforma Startowa Unicorn Hub mogę śmiało powiedzieć, że niejeden startup wzniósł się o poziom wyżej dzięki moim konsultacjom 🙂 Ty też możesz. Poniżej kilka rekomendacji, abyś wiedział/wiedziała czego się spodziewać:

Linki użyte w artykule:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.