Jak polubić wystąpienia publiczne?

Opublikowane przez Patrycja Zagórska w dniu

wystąpienia publiczne

Cześć! Dziś zapraszam Cię do zapoznania się z moim materiałem, który pomoże Ci polubić wystąpienia publiczne. Zdradzę Ci moje trzy sposoby na to, jak to zrobić a dodatkowo dowiesz się, co jest największym lękiem ludzkości! Tradycyjnie, poniżej znajdziesz ten materiał także w wersji tekstowej i video. Miłego słuchania!

Słuchaj w Spotify

O czym usłyszysz w tym odcinku?

Spis treści:

  • Jaki jest największy lęk ludzkości?
  • Jaka jest najlepsza metoda oswojenia się z wystąpieniami?
  • Jaki wybrać temat prezentacji?

Polecana książka

Biznes czyli sztuka budowania relacji

Miłosz Brzeziński

Chcesz zmienić sposób myślenia o biznesie? Chcesz dowiedzieć się, czy ludzie faktycznie lepiej działają w zespole? Czy lepiej mieć rację czy znajomych? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w tej książce!

Wersja video

Jeśli zamiast słuchać wolisz oglądać – sprawdź odcinek na YouTube z napisami 🙂 Miłego oglądania:

Wersja tekstowa podcastu:

Dzisiaj powiem Ci o tym, jak polubić wystąpienia publiczne.

Statystyki mówią, że wystąpienia publiczne to jest drugi największy lęk ludzkości – bardziej boimy się już tylko śmierci.

Inne statystyki bodajże z 1977 roku mówią, że wystąpienia publiczne to jest w ogóle pierwszy największy lęk ludzkości.

Jak jest u Ciebie? Ciekawa jestem jak jest u Ciebie, czy boisz się tych wystąpień publicznych, może ich nie lubisz? Daj proszę znać w komentarzu.

Ja Ci dzisiaj chciałam powiedzieć: jak można polubić wystąpienia publiczne i w jaki sposób pokonać ten stres przed wystąpieniami.

Przede wszystkim najważniejsze jest to, że aby polubić wystąpienia publiczne trzeba to zacząć robić, bo najczęściej boimy się tych rzeczy, których nie znamy. Jeżeli więc nie wiesz, jak to jest stanąć przed ludźmi i podzielić się wiedzą, podzielić się jakąś informacją jakimś swoim przeżyciem, doświadczeniem, jeżeli nie wiesz jak to jest – to przecież możesz się bać tego, tylko dlatego, że nie wiesz jak to wygląda, więc taką główną poradą na to, w jaki sposób polubić wystąpienia publiczne jest to, żeby po prostu zacząć to robić.

Druga ważna kwestia to to, żeby trenować.

Moje pierwsze wystąpienia publiczne to w ogóle była jakaś tragedia, jak sobie teraz przypomnę jak te moje wystąpienia wyglądały 7 lat temu, to po prostu wstyd byłoby mi teraz pokazać jakieś nagrania z tych wystąpień, Dzięki Bogu tych nagrań nie było.

Natomiast ostrzegam Cię, że na początku te wystąpienia mogą być nieidealne, mogą być nawet słabe. Także nie zrażaj się tym, że Twoje pierwsze wystąpienia publiczne będą w jakiś sposób niedoskonałe lub nie będzie burzy oklasków – tak po prostu musi być. Ale z każdym kolejnym wystąpieniem będzie Ci szło coraz lepiej.

Sama na co dzień współpracuję z osobami jako mentor – z osobami, które trenują swoje wystąpienia, które przygotowują się na przykład do pitchy startupowych lub do wystąpień prywatnych. I zawsze jest na początku tak, że są pewne wyzwania czy na przykład stres przed wystąpieniami, ale z każdym kolejnym treningiem, z każdym kolejnym naszym spotkaniem ta prezentacja jest lepsza od poprzedniej. Ciebie też zachęcam, jeżeli chcesz polubić wystąpienia to po prostu rób to częściej, trenuj, pytaj ludzi o feedback, pytaj publiczność o feedback. Z każdym kolejnym razem bardziej polubisz wystąpienia.

Trzeci element, który może wpłynąć na to, żebyś polubił, polubiła wystąpienia publiczne to to, żeby opowiadać o tym, na czym znasz się najlepiej, oraz o tym, co kochasz.

Jeżeli słyszę prezentację, gdzie ktoś opowiada o swoim pomyśle, startupie i opowiada z pasją, to mi samej bardziej chce się słuchać takiej prezentacji, jakoś bardziej wierzę w taki projekt startupowy, wierzę w taki biznes.

Natomiast jeżeli ktoś opowiada jakąś prezentację biznesową, która jest oderwana od jego doświadczenia czy od jego życia – widać, że nie wierzy w ten projekt – mi się ciężko tego słucha, ale też osoba, która prezentuje się męczy. Jak w takim momencie więc polubić wystąpienia publiczne albo polubić to konkretne wystąpienie, jeżeli ktoś się męczy podczas prezentacji?

Także moja porada dla Ciebie jest taka, jeżeli chcesz polubić wystąpienia, przede wszystkim:

• zacznij to robić – to pomoże Ci poradzić sobie ze strachem, stresem i tremą przed wystąpieniami publicznymi,

• po drugie trenuj, trenuj i jeszcze raz trenuj, bo trening czyni mistrza,

• a po trzecie opowiadaj o tym, co lubisz robić, co kochasz robić i o tym, na czym najbardziej się znasz.

Dzisiaj nagrywam dla Ciebie z Lublina, opowiadam o wystąpieniach publicznych, bo to jest temat, którym się zajmuje od dziewięciu, prawie dziesięciu lat, więc dla mnie nagrywanie i opowiadanie o tym jest bardzo proste i jestem w stanie opowiadać o tym z entuzjazmem.

A jak jest u Ciebie? Jaki jest Twój ulubiony temat? O czym chciałbyś lub chciałabyś zrobić wystąpienie?

Daj mi proszę znać w komentarzu. Chętnie się dowiem, co jest Twoją pasją i co chciałbyś/ chciałabyś przedstawić na większym forum.

I to tyle na dzisiaj. Dzięki wielkie za obejrzenie tego odcinka. Jeżeli macie jakiekolwiek sugestie odnośnie do tego, o czym mogę nagrać kolejny odcinek w temacie wystąpień publicznych, produktywności lub prowadzenia biznesu, to również daj znać w komentarzu.

I pamiętaj, żeby zasubskrybować kanał, tam jest taki przycisk czerwony subskrybuj, klikamy dzwoneczek i wtedy będziesz na bieżąco z każdym odcinkiem.

To tyle na dzisiaj, dzięki wielkie i do zobaczenia.

Podaj dalej

Jeśli spodobał Ci się ten podcast – będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz w swoich social mediach korzystając z poniższych ikonek lub po prostu przekazując im link. Będę Ci wdzięczna za pomoc w dotarciu do nowych osób 🙂


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *