Co zrobić dzień przed wystąpieniem publicznym? 4 porady na dzień przed prezentacją

Opublikowane przez Patrycja Zagórska w dniu

dzień przed wystąpieniem

Zastanawiasz się co zrobić dzień przed wystąpieniem publicznym? Może to czas, aby dopieścić prezentację? Zarwać nockę myśląc o wszystkich rzeczach, które jutro powiesz? Może jednak chcesz posłuchać o dobrych radach, które od razu możesz wziąć do serca i sprawić, że Twoja prezentacja będzie świetna?
Poniżej znajdziesz ten materiał także w wersji tekstowej i video. Miłego słuchania!

Słuchaj w Spotify

O czym usłyszysz w tym odcinku?

Spis treści:

  • Zarwana noc – czy to pomoże?
  • Co znaczy przygotować się do prezentacji „odpowiednio wcześnie”?
  • Co zrobić dzień PRZED, aby prezentacja była świetna?

Polecana książka

Biznes czyli sztuka budowania relacji

Miłosz Brzeziński

Czy człowiek jest zaprogramowany do efektywnej pracy w zespole? Po czym poznać rokującego menedżera? Czy ekspert musi być arogancki?

Wersja video

Jeśli zamiast słuchać wolisz oglądać – sprawdź odcinek na YouTube z napisami 🙂 Miłego oglądania:

Wersja tekstowa podcastu:

Cześć! W dzisiejszym odcinku opowiem Ci o tym, co należy zrobić dzień przed prezentacją, aby prezentacja poszła Ci świetnie. To co, zaczynamy? 

Pierwszy punkt, co należy zrobić dzień przed prezentacją, to przede wszystkim: położyć się wcześniej, żeby się wyspać! Jakkolwiek banalne by się to nie wydawało, to naprawdę będzie wpływało na to, jak pójdzie Ci prezentacja. Znam wiele osób, które zrywają nockę po to, żeby dokańczać slajdy, po to, żeby jeszcze coś zmienić, a to naprawdę jest błędne podejście. 

Lepiej po prostu dzień wcześniej położyć się wcześniej spać, wypocząć, wyspać się po to, żeby następnego dnia być rześkim i świeżym. Bardzo często słyszę, że ludzie boją się pytań od publiczności. Jeżeli będziesz wyspany i bystry, to dzięki temu żadne pytanie od publiczności Cię nie zaskoczy i będziesz szybciej znajdował czy znajdowała odpowiedzi! 

Także pierwsza, najważniejsza zasada, co należy zrobić dzień przed prezentacją, to po prostu się wyspać. 

Drugą rzecz, którą musisz zrobić dzień przed prezentacją, po to, żeby prezentacja poszła Ci świetnie, to poćwiczyć! Bardzo, naprawdę gorąco rekomenduję to, żeby dzień przed prezentacją potrenować, poćwiczyć, pójść na siłownię czy pobiegać. Dlaczego to jest takie ważne? Dzięki temu rozruszasz Twój organizm i przygotujesz się do walki. Do tego, że następnego dnia będziesz miał ważne zadanie w postaci prezentacji. Poza tym – dotlenisz organizm. Bieganie czy inne ćwiczenia fizyczne spowodują, że Twój mózg i ciało będzie bardziej dotlenione. 

Trzecia zaleta tego, że poćwiczysz dzień wcześniej to to, że po prostu wzrosną Ci endorfiny. Zwłaszcza dla ludzi, którzy lubią siłownię czy lubią ćwiczenia, to jesteście w stanie pewnie to zrozumieć, że ćwiczenia podnoszą nasz poziom zadowolenia, nasz poziom szczęścia i wzrastają nam endorfiny. Jeżeli nie za bardzo lubisz siłownię czy bieganie, zrób coś innego, żeby rozruszać Twoje ciało, ale żeby po prostu poprawić Twój humor. Rekomenduję – taka poprawa humoru dzień przed prezentacją wpłynie na pewno korzystnie na to, że Twoja prezentacja pójdzie świetnie. 

Trzecia rzecz, którą należy zrobić dzień przed prezentacją, to próba generalna. Tutaj może nie będę rozwodziła się nad tym tematem, ale po prostu – to jest niezwykle ważne, żeby dzień przed prezentacją zrobić sobie próbę generalną, najlepiej przed kimś. Czyli przed jakąś, chociażby małą publicznością. Niekoniecznie tylko przed lustrem, ale dobrze byłoby, żeby to był jakiś człowiek, sąsiad, mąż, żona, kolega, koleżanka – ktoś, kto da Ci feedback odnośnie do tego, jak ta prezentacja Ci idzie. 

Taka próba generalna jest niezwykle ważna, bo dzięki temu przetrenujesz, przegadasz swoją prezentację. Aktorzy w teatrze też tak robią. Oni po prostu przegadują swoje role, mówią ją, mówią wielokrotnie po to, żeby lepiej zapadła w pamięć. Ty również zrób sobie dzień przed prezentacją próbę generalną. To dzięki temu Twoja prezentacja pójdzie świetnie! 

I czwarty, ostatni element, czwarty krok, który należy zrobić dzień przed prezentacją po to, żeby prezentacja poszła świetnie, to pić dużo wody. Warto jest zadbać o to, żeby Twój organizm był nawodniony. Wspominałam o tym wielokrotnie, ale jeszcze raz chcę podkreślić, że to jest niezwykle ważne. Dlaczego? Przede wszystkim nasz mózg w ok. 80-90% składa się z wody. A mózg jest nam potrzebny do tego, żeby dobrze prezentować, żeby nasza prezentacja poszła świetnie. Żeby być kreatywnym, żeby też płynnie odpowiadać na pytania i opowiadać różne historie. Poza tym woda jest ważna, bo po prostu nasz organizm lepiej funkcjonuje, jeżeli jest nawodniony. 

Dlatego pamiętaj, żeby po prostu dzień wcześniej – ale także na co dzień – pić po prostu więcej wody. W dniu prezentacji też weź sobie butelkę wody po to, żeby w trakcie mówienia nawodnić tutaj struny głosowe, żeby nie dostać chrypki czy żeby nie zaschło Ci w gardle ze stresu. Także pamiętaj o wodzie zarówno dzień przed prezentacją, jak i w trakcie prezentacji. Dzięki temu twoja prezentacja na pewno pójdzie świetnie! 

Podsumowując: to są te 4 kroki, które należy zrobić dzień przed prezentacją, aby następnego dnia prezentacja poszła Ci świetnie. 

Daj mi proszę znać w komentarzu jak podobają Ci się te porady, czy masz może jakieś inne swoje sprawdzone metody co robisz dzień przed prezentacją, aby prezentacja poszła Ci świetnie. Jeżeli ten odcinek Ci się podobał, to daj łapkę w górę, subskrybuj kanał i zobacz inne odcinki, inne porady na temat wystąpień publicznych, produktywności czy prowadzenia firmy. Dzięki wielkie za dzisiaj i do zobaczenia! 

Podaj dalej

Jeśli spodobał Ci się ten podcast – będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz w swoich social mediach korzystając z poniższych ikonek lub po prostu przekazując im link. Będę Ci wdzięczna za pomoc w dotarciu do nowych osób 🙂


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *