3 ćwiczenia na dykcję

Opublikowane przez Patrycja Zagórska w dniu

ćwiczenia na dykcję

Cześć! Dziś przygotowałam dla Ciebie trzy wyjątkowo skuteczne ćwiczenia na dykcję. Z pewnością w stosunkowo krótkim czasie pomogą Ci mówić wyraźniej! 

Zacznijmy jednak od tego: dlaczego ćwiczymy dykcję? Po co Ci dobra dykcja? Już tłumaczę! By wyraziście mówić i lepiej występować. Podczas prezentacji na scenie jest to bardzo ważne, bo jeśli nie będziesz mówić wyraźnie, słuchacz bardziej skupi się na tym, jak mówisz niż na tym, co mówisz. 

Zobacz, jakie ćwiczenia dla Ciebie przygotowałam – jednak najpierw poproszę Cię o bardzo ważny krok, bez którego te ćwiczenia nie będą tak efektowne! 

Przygotuj korek od wina! 

Czy pijesz alkohol czy nie, korek od wina z pewnością nie jest przedmiotem, który jest trudno zdobyć. Ewentualnie można kupić butelkę właśnie z tego powodu – dobra okazja do spędzenia miłego wieczoru z bliską osobą! 🙂 

Kiedy już zdobędziesz korek, czas zabrać się do pracy. Sama w pewnym momencie ćwiczyłam codziennie i Tobie również to polecam. Warto również poćwiczyć przed samym wystąpieniem – ćwiczenia z korkiem z pewnością sprawią, że będziesz lepiej, wyraźniej mówić. To jak, chcesz wiedzieć, jakie ćwiczenia warto wykonywać? Przeczytaj dalszą część tekstu! 

ćwiczenia na dykcję

Ćwiczenie pierwsze: łamańce językowe

Każdy zna jakieś łamańce językowe. Nie wiem, jak Ty, ale sama w dzieciństwie uwielbiałam się ich uczyć! To są zdecydowanie najlepsze ćwiczenia na dykcję. Przygotuj sobie kilka, które mogą sprawiać Ci trudność, powtórz je na głos i następnie zrób to samo, ale z korkiem umieszczonym między zębami. 

Nie przejmuj się, jeśli dziwnie brzmisz i wyglądasz – takie uroki tego ćwiczenia! 🙂 Możesz mieć jednak pewność, że pomoże. Powtarzając zdania z korkiem kilkukrotnie, poczujesz, z jaką łatwością mówisz wyraźniej bez. Pamiętaj: wybieraj zdania, które posiadają wiele wyrazów, zgłosek, które sprawiają Ci trudność.

Jakie są przykładowe łamańce?  

  • Szedł Mojżesz przez morze jak żniwiarz przez zboże.
  • Trzmiel na szosie w trzcinie siedzi, z trzmiela śmieją się sąsiedzi.
  • Dromader z Durbanu turban pożarł panu.

Polecana książka

Głaskologia

Miłosz Brzeziński

„Głaskologia” pomoże Ci zrozumieć, w jaki sposób budować wspaniałe związki, spełniać się zawodowo. Zdradzi Ci wszystkie sekrety postępowania, które doprowadzą Cię do lepszego życia. Uwaga – książka bardzo wciąga!

Ćwiczenie drugie: szybkie powtarzanie

Warto również ćwiczyć w ten sposób: wypowiedz, najpierw wolno, wszystkie samogłoski. A E I O U Y. Następnie staraj robić się to coraz szybciej i szybciej! Wydawać się to może bardzo proste, ale prawda jest taka, że nie jest trudno się pomylić. 🙂 Zrób tak samo, jak w przypadku poprzednich ćwiczeń. Najpierw powtarzaj bez korka, później z korkiem – i zobacz efekt! 

Warto samogłoski łączyć ze spółgłoskami. LA LE LI LO LU LY. Gwarantuję, że jeśli przećwiczysz tak z każdą literą alfabetu, efekty Cię zaskoczą! 🙂 I znowu: bez korka – wolno i coraz szybciej, następnie powtórz ćwiczenie z korkiem. I znów bez. 

Ćwiczenie trzecie: pora na przesadę! 

Jako urozmaicenie – czy też podstawę ćwiczeń, zależy to wyłącznie od Ciebie! – warto przesadnie artykułować głoski. Wybierz ulubione łamańce czy nawet prostsze zdania, ale postaraj się dokładnie zaznaczyć każde słowo, robiąc przy tym dziwne miny, otwierając mocno buzię, pracując szczęką. Na pewno wiesz, co mam na myśli! 🙂

Mów tak wyraźnie, powoli, dokładnie, a później – zachowując cały luz, który dzięki temu uzyskasz – powtórz zdanie normalnie. 🙂 Jest różnica, prawda? 

ćwiczenia na dykcję

Co jest kluczem do dobrej dykcji? 

Przygotowałam dziś dla Ciebie ćwiczenia, które możesz wykonywać z korkiem, ale czy samo wykonywanie ich wystarczy? Niestety – nie wystarczy. 🙂 Co więc zrobić, by ćwiczenia na dykcję przynosiły efekty?

Warto, aby udało Ci się ćwiczyć jak najczęściej. Nie musi to być codziennie – chociaż sama zachęcam Cię jednak do tego, by tak się stało. Co drugi, trzeci dzień? Może codziennie, ale 5-10 minut? To systematyczność jest tutaj kluczem. Tak więc postaraj się ćwiczyć często, regularnie – efekty na pewno przerosną Twoje oczekiwania! 

Zachęcam Cię również do pobrania mojego e-booka, w którym zawarłam aż 3 metody 70 ćwiczeń z dykcji na 7 dni tygodnia. Brzmi zachęcająco? Te ćwiczenia z pewnością pomogą Ci w intensywnej pracy nad Twoją dykcją! A jak już ustaliliśmy – jest ona niezwykle ważna w pracy tutaj. 

E-book jest do pobrania jako nagroda za zapis do mojego newslettera! Jeśli więc chcesz go otrzymać i przy okazji być na bieżąco ze wszystkim, co się u mnie dzieje – serdecznie Cię do tego zachęcam! 

Polecane video

Jeśli ten temat Cię interesuje – sprawdź odcinek na YouTube pt. Jak ćwiczyć dykcję? Poznaj PRAKTYCZNE ĆWICZENIA na wyraźną wymowę z korkiem!  🙂 Miłego oglądania:

Podaj dalej

Jeśli spodobał Ci się ten wpis – będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz w swoich social mediach korzystając z poniższych ikonek. Będę Ci wdzięczna za pomoc w dotarciu do nowych osób 🙂


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *